Frissítés: Már tizennégy embert vizsgáltak ki Nagy-Britanniában a koronavírusra jellemző tünetekkel, ebből ötnél állapították meg, hogy nincs veszély, írja a Sky News. Korábban négy emberről tudtak, akiket skóciai kórházakban vizsgáltak a tünetekkel.
Az Edinburghi Egyetem fertőző betegségek kutatására szakosodott intézményének vezetője szerint a négy beteg légzőszervi megbetegedéssel került kórházba, és az elmúlt két hétben mind a négyen a vírusfertőzés kiindulópontjának tekintett kínai Vuhan városában jártak. A professzor „nagyon valószínűnek” nevezte, hogy az Egyesült Királyságban azonosítani fognak koronavírus-fertőzés okozta megbetegedéseket.
Hárman közülük Edinburgh-ben élnek, a negyedik Glasgow-ban lakik.
Matt Hancock brit egészségügyi miniszter csütörtökön, a londoni alsóházban tartott soron kívüli tájékoztatásában elmondta: Chris Whitty angliai tiszti főorvos, a brit kormány egészségügyi főtanácsadója az eddigi „nagyon alacsony” fokozatról „alacsony” – vagyis eggyel magasabb – szintre módosította a brit lakosság fertőződési kockázatára érvényes útmutatást.
Hancock elmondta azt is, hogy az angliai közegészségügyi szolgálat (Public Health England, PHE) szakértői megkezdték a Vuhan városából Nagy-Britanniába érkező közvetlen repülőjáratok fokozott ellenőrzését, és a Kínából érkező összes egyéb járat utasait is ellátják tanácsokkal arra, hogy mit tegyenek, ha megbetegszenek.
A brit egészségügyi miniszter hangsúlyozta, hogy a koronavírus-fertőzéses esetek nagy többsége nem halálos kimenetelű, a betegek zöme náthára, illetve influenzára emlékeztető tüneteket tapasztal, de végül kilábal a betegségből. Noha Nagy-Britanniában egyelőre nincsenek megerősített esetek, a Sky News értesülései szerint pénteken összeül a kormány rendkívüli bizottsága, hogy megtárgyalják a koronavírus terjedését és az ezzel kapcsolatos teendőket.
Az indiai külügyi államtitkár szerint egy indiai nővért kezelnek az új koronavírus okozta fertőzéssel, aki egy dél-szaúd-arábiai kórházban dolgozott.
A szingapúri egészségügyi minisztérium is megerősítette az első koronavírusos megbetegedést a délkelet-ázsiai országban. Egy másik pácienst pedig előzetesen pozitívan teszteltek. A 66 éves férfi, akinél megerősítették a fertőzést, kínai állampolgár, és a járvány kiindulópontjának számító, közép-kínai Vuhan lakosa. Január 20-án érkezett családjával Szingapúrba, és jelenleg a helyi kórház elkülönítőjében kezelik. A 66 éves férfi egyik utastársát, egy szintén Vuhanból érkezett 53 éves nőt pedig az akut légúti vírusos fertőzés gyanújával kezelik.
A vietnami egészségügyi tárca csütörtökön közölte, hogy az országba beutazott két kínai állampolgárnál kimutatták a fertőzést, akik ennek ellenére „jó állapotban” vannak. Az apa és fia január 22-én kerültek lázas tünetekkel kórházba Ho Si Minh-városban. A minisztérium hozzátette, hogy a fiú nemrég tért vissza Vuhanból.
Az Air France francia légitársaság a vírus lehetséges elterjedése miatt felfüggesztette a közvetlen járatokat Vuhanba. A vállalat közölte, hogy az intézkedéssel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásait követik.
A török egészségügyi minisztérium is bejelentette, hogy a koronavírus terjedése miatt a törökországi repülőtereken hőkamerákkal vizsgálnak át minden, Kínából érkező repülőutast.
Törökország szintén leállította a közép-kínai Vuhan és az Isztambul között közlekedő járatot, amelyet heti három alkalommal egy kínai légitársaság üzemeltetett. A minisztérium hozzátette: a török repülőterek karanténszobái készen állnak, az egészségügyi személyzet pedig megszakítás nélkül, minden nap 24 órában dolgozik.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken azt közölte egy sajtótájékoztatón, hogy a koronavírusnak nincs magyar érintettje. Kifejtette: az ügyben nemzeti szinten az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Országos Tisztifőorvosi Hivatalától szerzik be az információkat, nemzetközi szinten pedig az Egészségügyi Világszervezettől. A WHO tájékoztatása szerint Európában nincs megerősített eset, és egyelőre nincs ok rendkívüli intézkedésre, idézi az MTI az elhangzottakat.
Szijjártó Péter közölte: ennek ellenére hoztak intéződéseket, a nagykövetségek és főkonzulátusok világszerte szorosan nyomon követik a fejleményeket, rendszeresen egyeztetnek az egészségügyi hatóságokkal, és ha valahol ez a vírus megjelenik és veszélyt jelenthet magyar állampolgárokra, azonnal figyelmeztetést adnak ki.
Azt kérik azoktól a magyaroktól, akik Hubei tartományba terveznek utazást, hogy azt halasszák el. Ha pedig Kína más városaiba utaznak, kövessék a konzuli szolgálat honlapját és regisztráljanak konzuli védelemért.
(Borítókép: Gyerekek várakoznak arcmaszkban egy kínai vasútállomáson 2020. január 21-én. - fotó: Kevin Frayer / Getty Images)