Nemzeti gyásznap, tízezreket megmozgató megemlékezések, iszlám szervezetek betiltása, széles körű nyomozás, alkotmánymódosítás: Franciaország továbbra is sokkos állapotban van a pénteki lefejezéses tanárgyilkosság miatt. Emmanuel Macron köztársasági elnök most már gyors nyomozati eredményt vár, 11 főt vettek őrizetbe. Az áldozattól, Samuel Patytól szerdán vesznek búcsút a franciák.
Hiába él sok millió muszlim békében Franciaországban, ha egyetlen iszlamista terrortámadás is képes felkavarni az országot és újraindítani a vitát a társadalmi integrációról – a múlt pénteki, Párizs környéki lefejezéses gyilkosság nyomán immár sokadszor tanulják meg ezt a leckét a franciák.
Mint megírtuk, egy 18 éves moszkvai születésű csecsen fiatal a nyílt utcán késsel megölt egy történelem–földrajz szakos tanárt, és levágta a fejét. A tettest a rendőrök lelőtték, mert nem engedelmeskedett a felszólításuknak. Az eset a Párizstól északnyugatra található Conflans-Sainte-Honorine elővárosban történt.
a tanár a szólásszabadságról szólva MOHAMED-KARIKATÚRÁKAT MUTATOTT AZ ISKOLAI TANÓRÁN.
Szemtanúk beszámolói szerint az elkövető „Allahu akbar!” kiáltással ölte meg áldozatát, és a Twitteren azt üzente Macronnak, hogy „végzett egy pokolfajzattal, aki becsmérelte Mohamed prófétát”.
Hétfői hírek szerint mintegy nyolcvan vizsgálat indult az ügy nyomán gyűlöletbeszéd miatt, sőt egyes szervezetek betiltásáról is kész dönteni a párizsi kormány, azt mutatva: nem tűri meg az iszlamista szélsőségeseket.
Gérald Darmanin belügyminiszter a Twitteren azzal jelentette be egyes szervezetek betiltását, hogy
nem szabad naivnak lenni: nincs kompromisszum a radikális iszlamistákkal.
Jean Castex kormánya annál is inkább igyekszik példát statuálni az ügyben, mivel a feltételezett elkövető új bevándorló volt, így a kérdés elhanyagolása a Marine Le Pen vezette bevándorlásellenes Nemzeti Tömörülés malmára hajthatná a vizet a 2022-es elnökválasztáson.
AZ ELKÖVETŐ MÁRCIUSBAN MENEKÜLTSTÁTUSZT ÉS TÍZÉVES TARTÓZKODÁSI ENGEDÉLYT KAPOTT FRANCIAORSZÁGBAN, ÉS NEM VOLT ISMERT A TITKOSSZOLGÁLATOK ELŐTT.
Franciaország számos csecsennek nyújtott menedéket azóta, hogy az orosz hadsereg offenzívát indított iszlamista csecsen szakadárok ellen a kilencvenes években és a kétezres évek elején.
Emmanuel Macron köztársasági elnök most azt közölte:
Az iszlamisták ne alhassanak nyugodtan az országunkban.
Egyben értésre adta, „nagyon gyorsan” eredményeket vár a tanárgyilkosság ügyében.
A jobbközép köztársaságiak a párizsi szenátusban alkotmánymódosítást is kezdeményeztek az alapértékek védelmében és a radikális iszlamizmus kiszűrésére.
A 47 éves Samuel Paty egy ötéves kisgyerek édesapja volt. Lefejezése a legbrutálisabb iszlamista gyilkosság volt Franciaországban azóta, hogy négy éve egy 85 éves katolikus papot ölt meg két, az Iszlám Államnak felesküdött fiatal.
Paty ügyében most a nyomozás kiterjed a feltételezett cinkosaira is. Jelen állás szerint
Tisztában vagyok vele, hogy a tanítás miatt meg lehet halni
– mondta korábban ő maga.
Vasárnap tízezrek vonultak utcára a francia nagyvárosokban, Párizsban is ezrek gyűltek össze a Köztársaság téren, hogy fejet hajtsanak a tanár emléke előtt. A tömeg Tanár vagyok, illetve Szólásszabadság, tanítási szabadság feliratú táblákat, illetve Mohamed-karikatúrákat tartott a magasba.
A vezető francia lapok vezércikkei szerint
Franciaország nemzeti gyásznappal emlékezik majd a tanárra, akitől szerdán vesz búcsút a nemzet.
Az országot 2015 óta iszlamista merénylethullám sújtja, amelyben több mint 250-en vesztették életüket. Szeptember végén késsel megsebesítettek két embert a Charlie Hebdo korábbi párizsi szerkesztőségének közelében, ahol 2015-ben két merénylő meggyilkolt tizenkét embert. A szeptember végi támadás fő gyanúsítottja a francia szatirikus hetilapon akart bosszút állni Mohamed-karikatúrák közlése miatt.
Borítókép: Az áldozat, Samuel Paty képével a szólásszabadságért kiálló tüntetők a párizsi Köztársaság terén 2020. október 18-án. Fotó: MTI/AP/Michel Euler