Index Vakbarát Hírportál

Magyar EU-vétó: szorul a hurok, de lehet kompromisszum

2020. december 3., csütörtök 06:03

Kellemetlen ugyan, de érdemben nem gyengíti a magyar vétóálláspontot a Szájer-ügy az Index forrásai szerint. Ám ettől még nem biztos, hogy a magyar és a lengyel dacoskodás eredményes lesz az EU-költségvetés körüli vitában. Az általunk megkérdezett megszólalók a kompromisszumot tartották a legvalószínűbb forgatókönyvnek.

Bő egy hét múlva újra EU-csúcs lesz: az idén elvben utoljára, de vajon gyakorlatilag is?

Még ez sem biztos. Egyelőre ugyanis patthelyzet van a 2021–27-es uniós költségvetés ügyében: sem a beígért magyar–lengyel vétó nem vált kámforrá, sem az EU-többség nem adta fel az álláspontját, miszerint az úgynevezett jogállamisági mechanizmushoz kötné a jövőben az uniós pénzek kifizetését. Ezt Budapest és Varsó nem fogadja el: politikai furkósbotnak és zsarolásnak tartja ezt az eljárást. 

Álláspontjuk ugyanakkor valamelyest puhulni látszik.

Legutóbb, hétfőn, a varsói lengyel–magyar kormányfői tárgyalások után Piotr Müller varsói kormányszóvivő már azt mondta: 

Lengyelország és Magyarország az EU német soros elnökségének új javaslataira vár az uniós költségvetési csomag kapcsán.

Úgy tudjuk, a német elnökség már csütörtökön beterjeszthet egy olyan kompromisszumos javaslatot, ami akár megállapodáshoz is vezethet.

Egy, a Fideszhez közel álló vezető magyar politikai elemző – aki ugyanakkor neve elhallgatását kérve nyilatkozott az Indexnek – három dolgot tartott fontosnak leszögezni ezzel kapcsolatban.

  1. Orbán Viktor kormányfő nem akar olyan eredménnyel felállni az asztaltól, amely visszaüthet a 2022-es választásokon. Érdemes szem előtt tartani: az EU költségvetésében jóval több mint 10 ezer milliárd magyar forint forog kockán
  2. A jövő évi távozásra készülő Angela Merkel német kancellárnak érdekében áll a kompromisszum: saját politikai örökségét építi. 
  3. A megkérdezett elemző szerint életszerűtlen, mert aránytalan, hogy Szájer József szex- és drogbotrányát bárki a magyar vétóálláspont gyengítésére robbantotta volna ki. Aki pedig utólag akarja azt arra felhasználni, annak érdemes figyelembe vennie:

Aki ismeri Orbán Viktort, tudja: a Szájer-ügy inkább eltökéltebbé teszi EU-ügyekben, semmint gyengítené.

Egy kormányforrásunk viszont – aki részt szokott venni a magyar tárgyalóküldöttségben – inkább úgy látja, a jövő héten nem valószínű a kompromisszum, szerinte túl merevek az álláspontok. 

Forgatókönyvek 

Jelen állás szerint: 

Szent-Iványi István volt külügyi államtitkár, egykori SZDSZ-es európai parlamenti képviselő az Indexnek nyilatkozva úgy vélte: ha nincs megállapodás, annak igen súlyos továbbgyűrűző hatása lehetne, ami ronthatná többek között a forint árfolyamát és a Fidesz egyébként sem túl jó megítélését az Európai Néppárton belül. A külpolitikai szakértő elképzelhetőnek tartja, hogy a puhuló magyar és lengyel álláspont és egy kompromisszumos német javaslat találkozik egymással, de azt is, hogy 

konfliktusspirál alakul ki, és a felek olyan pozícióba manőverezik magukat, hogy nem találnak abból visszautat. 

Szent-Iványi sem tartja valószínűnek, hogy a Szájer-ügy érdemben befolyásolná a tárgyalásokat. 

Ennek inkább belpolitikai jelentősége van, noha persze nem erősíti a Fidesz pozícióját sem a néppárton belül. Ott viszont a Deutsch-ügynek nagyobb volt a negatív visszhangja, Szájerrel inkább a bulvársajtó foglalkozott Európában

ebben a megoldásban van egy kompromisszummal kecsegtető csavar: a bíróság aligha döntene a 2022-es magyarországi választások előtt, azaz addig eu-pénzeket sem vonhatnának meg hazánktól jogállamisági normákra hivatkozva. 

 Borítókép: MTI / EPA Fotós: Stephanie Lecocq

Rovatok