Több halálos áldozata is volt a keddi 6,4-es erősségű horvátországi földrengésnek, Petrinjában és környékén súlyos pusztítással járt a földmozgás, melyet Magyarországon is lehetett érezni.
Ahogy Timár Gábor, az ELTE TTK geofizikusa rögtön a rengést követően jelezte az Indexnek, jöhetnek utórengések, s jöttek is. Az Amerikai Földtani Intézet, az USGS és a potsdami Heimholtz Központ adatai alapján az látható, hogy a 6,4-es erősségű földrengés után másfél órán belül három rengés is megrázta a területet:
egy 3,5-ös egy 3,7-es és egy 4,3-as (ez utóbbi az USGS szerint 4,6-os) erősségű földmozgást is regisztráltak.
A kisebb rengések egyikének epicentruma alig 9 kilométerre volt Petrinjától. A három rengés hipocentruma 10-14 kilométer mélyen volt.
Észak-Olaszországban is rengett a föld, Verona tartományban gyors egymásutánban háromszor is, az Il Messagero szerint az első 3,4-es, a második 2,8-as erősségű volt, aztán
a Verona városától nem messze fekvő Nogara közvetlen közelében észleltek földrengést, Amelynek 4,6-os volt az erőssége.
A hipocentrum itt is 10 kilométeres mélységben volt.
29DIC 15:34 #Verona Terza scossa di #terremoto, magnitudo 4,4 con epicentro #Salizzole. Diverse chiamate per informazioni ricevute da #suemVR, ma non riferiscono feriti o danni. pic.twitter.com/Bq8v0akq0K
— SUEM Veneto (@SUEM_Veneto) December 29, 2020
A petrinjai rengést követően az automata rendszer leállította a vrbinai szlovén-horvát atomerőművet.
Olvasói levelek tucatjait kaptuk a 6,4-es erősségű rengést követően, az ország csaknem minden pontjáról jelezték nekünk, hogy érezték a rengést. Volt, akinél „csak” a csillár lengett ki, más nekiesett az ajtófélfának.
Magyarországon egyébként még soha nem mértek 6,4-es erősségű földrengést.