Biztonságos kompromisszumra van szükség a vakcinák korlátozott mennyisége és az emberi életek megmentésére irányuló szándék közt – szögezte le csütörtöki sajtótájékoztatóján Hans Kluge, Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai irodájának a vezetője.
A egészségügyi szakértő arra a hírre reagált, hogy egyre több helyen merült fel az, hogy a második dózisként előkészített Pfizer/BioNTech vakcinákat is beadják első oltásként az embereknek. Az utóbbi időben több európai kormány is fontolgatta ezt.
Az Egyesült Királyságban úgy döntöttek, hogy az eredetileg a második dózisra félretett adagokat is beadják első dózisként, hogy minél többen, minél előbb megkapják. A második dózist 12 héttel később adják be. Az országban decemberben engedélyezték a vakcinát, és azóta több mint 1 millió adagot használtak fel belőle.
Németország hétfőn vette fontolóra, hogy a brit példát tanulmányozva késlelteti a második adag vakcina beadását, míg Dánia úgy döntött, hogy hat hétre terjeszti ki a két vakcina beadása közötti intervallumot.
Magyarország tartja magát a Pfizer-BioNTech vakcina alkalmazási javallatához, mivel csak így garantálható a hatásossága – válaszolta az Index érdeklődésére Müller Cecília országos tisztifőorvos az Operatív Törzs napi tájékoztatóján.
A BioNTech német biotechnológiai vállalat és amerikai partnere, a Pfizer gyógyszergyár a héten figyelmeztetett, hogy nincs bizonyíték arra, hogy az általuk közösen kidolgozott, két dózisban beadandó védőoltás hatékony lesz, ha nem a kísérletek során alkalmazott időben, hanem később adják be a második adagot.
A KÖZÖS KÖZLEMÉNY HANGSÚLYOZTA, HOGY A VAKCINA BIZTONSÁGOSSÁGát ÉS HATÉKONYSÁGÁT NEM VIZSGÁLTÁK KÜLÖNBÖZŐ ADAGOLÁSI HATÁRIDŐK MELLETT.
Hans Kluge a fejleményekre reagálva kiemelte: szem előtt kell tartani a jelenlegi globális előállítási kapacitás korlátozottságát és a kormányoknak az életek mentésére irányuló kötelezettségét, valamint az ellátórendszerre nehezedő terheket és ezek közt kell kompromisszumot kötni.
Egyetlen országot vagy közösséget sem szabad az út szélén hagyni
– szögezte le Kluge, emellett azt is hangsúlyozta, a legfontosabb jelenleg az egészségügyi dolgozók és a veszélyeztetett csoportok tagjainak a beoltása.
A WHO vezetője emellett aggodalmát fejezte ki a vírus Egyesült Királyságból terjedő új változata miatt is. Arra szólította fel az európai államokat, tegyenek meg mindent a terjedés csökkentése és a kontaktkutatás érdekében, kiemelve az új variáns gyors terjedési sebességét.