Index Vakbarát Hírportál

Antitest alapú gyógyszerrel harcolnak a németek a vírus ellen

2021. január 24., vasárnap 14:07

A német szövetségi kormány 200 ezer dózist vásárolt olyan a koronavírus-elleni antitest-készítményekből, mint amilyennel Donald Trumpot is kezelték, miután októberben megfertőződött a kórokozóval. 

Jens Spahn német egészségügyi miniszter a Bild am Sonntag német lapnak adott exkluzív interjújában közölte, hogy

a 400 millió euróból (átszámítva 143 milliárd forintból) beszerzett gyógyszereket elsőként alkalmazza Németország az uniós országok közül. 

Bár Spahn nem nevezte meg gyógyszert és a gyártót, tudni lehet, hogy a leköszönt amerikai elnököt a Regeneron vállalat REGN-COV2 nevű, akkor még tesztfázisban lévő antitest-koktéljával kezelték. Az akkori vizsgálati eredmények szerint leginkább azoknál vált be a gyógyszer, akiknek a teste nem adott természetes immunválaszt a vírusra.  A gyógyszer működési elve röviden a következő: a szervezetbe bejuttatott koktél révén az antitestek hozzákapcsolódnak és eltorzítják a vírus tüskéit, megakadályozva a vírust abban, hogy csatlakozni tudjon a sejtekhez. 

Jens Spahn nem árulta el, hogy mely gyártótól vásárolták a gyógyszereket, de újságírói kérdésre elmondta, hogy két szerződést kötöttek. Az MTI tudósítása szerint az egyik az Eli Lilly amerikai gyógyszeripari társaság bamlanivimab nevű készítményéről, a másik az ugyancsak amerikai Regeneron két, egyszerre alkalmazandó, Casirivimab, illetve Imdevimab nevű szeréről szól.

A monoklonális antitest alapú gyógyszert először egyetemi klinikákon fogják alkalmazni. A német egészségügyi miniszter szerint az antitest-koktél „passzív oltásként" működik, ha a fertőzés korai fázisában adják be a rizikópácienseknél, megakadályozhatják a megbetegedés súlyosabb lefolyását – mondta a német egészségügyi miniszter. 

Spahn bírálatok sortüze alá került a németországi oltási kampánynak a vártnál lassabb üteme miatt, pedig az egészségügyi miniszter figyelmeztetett, hogy kampány korai fázisában a vakcinák korlátozott mennyiségben állnak majd rendelkezésre.

A német lépésre vélhetően azért is került, sor, mert az Európai Unió a vártnál lassabban tudja beszerezni az oltásanyagokat, miközben két nagy gyógyszervállalat is jelezte, ideiglenesen akadozni fog vakcináik leszállítása.

Mindazonáltal Berlin azt ígérte, hogy augusztus végére minden német állampolgár megkapja az oltást. 

Rovatok