Index Vakbarát Hírportál

Az internetes óriáscégek aggódnak a mianmari junta törvénytervezete miatt

2021. február 11., csütörtök 15:21

Aggodalmának adott hangot a legnagyobb internetes vállalatok egy csoportja csütörtökön a mianmari katonai kormányzat telekommunikációs törvénytervezete miatt, amely szerintük sértené az alapvető szabadságjogokat és károkat okozna az ország gazdaságának.

A 36 oldalas tervezetet kedden küldték el a telekommunikációs vállalatoknak véleményezésre, alig egy héttel az után, hogy a hadsereg átvette a hatalmat Aung Szan Szú Kjí demokratikusan megválasztott kormányától - közölték civil szervezetek.

A javaslat a cenzúra példátlan lehetőségét rejti magában, és sérti a magánélethez való jogot, a demokratikus normákat, illetve a politikai alapjogokat - figyelmeztetett az Asia Internet Coalition nevű szövetség, amelynek az Apple, a Facebook, a Google és az Amazon is tagja.

A tervezet elfogadása

jelentősen aláásná a véleménynyilvánítás szabadságát, és visszalépés lenne az elmúlt évek fejleményeinek tükrében,

írta közleményében a csoport, felszólítva a katonai vezetőket, hogy vegyék figyelembe annak káros következményeit az ország népére és gazdaságára nézve.

A tervezet egy példányát a Reuters hírügynökséghez is eljuttatták. Ebben az állt, hogy a jogszabály célja a bűncselekmények megelőzése, a közbiztonság védelme, és annak megakadályozása, hogy az elektronikus technológiát felhasználva kárt okozhassanak az államnak, vagy alááshassák az ország stabilitását.

A törvény kötelezné az internetszolgáltatókat, hogy távolítsák el a "gyűlöletkeltő, valamint az egység szétzúzását és a nyugalom megzavarását célzó tartalmakat", az álhíreket és pletykákat, illetve a mianmari kultúrával össze nem egyeztethető - például pornográf - tartalmakat.

A Telenor mobilszolgáltató szóvivője, Cathrine Stang Lund elmondta, hogy tudnak a tervezetről, és éppen vizsgálják a javaslatot.

Több mint 150 mianmari civil szervezet közleményében azt írta: a javaslat sérti az emberi jogokat, köztük a véleménynyilvánítás szabadságát, az adatvédelmi szabályokat és a magánélethez való jogot.

Napokkal a múlt heti hatalomátvételt követően a junta betiltotta a Facebookot, a Twittert és más közösségimédia-platformokat, ahol bírálói addig hangot adhattak véleményüknek. A hadsereg egy napig blokkolta az internetet, de ez sem akadályozta meg a tüntetőket abban, hogy utcára vonuljanak.

A mai nap folyamán ezen kívül Min Aung Hlaing, a mianmari junta vezetője és a hadsereg főparancsnoka felszólította az állami alkalmazottakat, hogy térjenek vissza a munkához.

A hadsereg hivatalos tájékoztatási szolgálata által nyilvánosságra hozott közleményében a junta vezetője "gátlástalan személyek" tevékenységének számlájára írta a távolmaradásokat.

Ez volt az első alkalom, hogy Min Aung Hlaing a nyilvánosság előtt megszólalt a múlt heti puccsot követő tüntetésekről és az egyre növekvő polgári engedetlenségi megmozdulásról.

A főparancsnok egyúttal arra kérte az embereket, hogy ne csoportosuljanak, mert az elősegítheti a koronavírus-járvány terjedését.

Rovatok