Több ezer ember vonult fel Jereván központjában, hogy kifejezzék támogatásukat Nikol Pasinján örmény kormányfő mellett. A csütörtöki megmozdulást maga a miniszterelnök kezdeményezte, miután puccskísérlettel vádolta meg a hadsereget.
A tavaly ősszel Azerbajdzsánnal vívott hegyi-karabahi háborúból Örményország került ki vesztesen, az örményül Árcáh néven ismert vitatott hovatartozású terület jelentős részét kényszerült feladni, és idővel visszaszolgáltatni a Törökország támogatását élvező azerieknek.
A vereség miatt súlyos bírálatok érték Pasinjánt, a hegyi-karabahi területek Azerbajdzsán részére történő feladásával járó, Oroszország közvetítésével kötött tűzszüneti megállapodást az ellenzék kapitulációnak minősítette, ezért többször is felszólított a kormányfő távozására, az ellenzék támogatói pedig hetekig tüntettek a kormány ellen.
Úgy tűnik, a kedélyek azóta sem csillapodtak. Csütörtökön a vezérkari főnök és negyven magas rangú tiszt is lemondásra szólította fel Pasinjánt és kormányát.
Örményország miniszterelnöke és kormánya mostantól nincs abban a helyzetben, hogy meghozza a megfelelő döntéseket az örmény nép számára válságos és sorsdöntő jelenlegi helyzetben. A kialakult helyzettel összefüggésben az örmény fegyveres erők a miniszterelnök és a kormány távozását követeli, egyben azt, hogy tartózkodjanak az erő alkalmazására a néppel szemben, amelynek gyermekei elestek a haza és Árcáh védelmében
– olvasható a vezérkar közleményében.
Pasinján válaszul puccskísérletnek minősítette a hadsereg vezetésének a közleményét, és leváltotta a vezérkari főnököt és helyettesét. Ezzel egy időben felszólította híveit, hogy a puccskísérlet elleni tiltakozásul gyülekezzenek Jereván központjában.
Több ezer ember tett eleget Pasinján hívó szavának, miközben az ellenzék ráerősített a hadsereg követelésére, mondván, hogy a vérontás elkerülése érdekében a miniszterelnöknek igenis távoznia kell.
A megmozduláshoz végül Pasinján is csatlakozott, kezében egy hangosbeszélővel – tudósított a Euronews. Az ellenzék is képviseltette magát, kisebb dulakodások bontakoztak ki köztük és a rendfenntartók között.
Örményország korábbi orosz nagykövete a helyzetet úgy írta le, hogy „bármi lehet".
Ez egy tipikus puccskísérlet Örményországban. Hogy lesz-e tényleges akció, nehéz megmondani, majd kiderül.