Az orosz törvények rosszhiszemű megsértésével vádolta meg a Twitter amerikai közösségi médiaszolgáltatót hétfőn az orosz tömegtájékoztatási és távközlési felügyelet (Roszkomnadzor). A hatóság közölte, hogy a Twitter 2017 óta 2862 olyan anyagot nem távolított el, amely Oroszországban tiltott tartalomnak számít – írja az MTI.
A Roszkomnadzor szerint egyebek között öngyilkossági módszereket részletező, önpusztításra felszólító, fiatalkorúakat ábrázoló pornográf, valamint kábítószer előállításához való útmutatást tartalmazó anyagokról volt szó.
A Roszkomnadzor a közlemény szerint több mint 28 ezer, tiltott bejegyzések eltávolítását követelő felszólítást intézett az online szolgáltató igazgatóságához.
Oroszországban március 1-jén lépett hatályba az a törvény, amelynek értelmében a közösségi szolgáltatóknak maguknak kell kiszűrniük és haladéktalanul blokkolniuk a tiltott tartalmakat. Ha a szolgáltató nem képes önállóan eldönteni, hogy törvénysértő-e egy tartalom, akkor azt át kell küldenie a Roszkomnadzornak.
Ugyanakkor aligha meglepő módon a politikai szempontok is helyet kaptak az orosz Twitter-bírálatban. Az Állami Duma még decemberben olyan törvénymódosításokat szavazott meg, amelyek lehetővé teszik a közösségimédia-szolgáltatók fokozottabb bírságolását, sőt hozzáférhetőségük letiltását is abban az esetben, ha „diszkriminációt” alkalmaznak az orosz médiával szemben. A Roszkomnadzor kifogásolta, hogy a nagy online szolgáltatók január végén megosztották az Alekszej Navalnij ellenzéki politikus letartóztatása miatt meghirdetett, de a hatóságok által nem engedélyezett tüntetésekre mozgósító üzeneteket.
Vlagyimir Putyin orosz elnök emellett januárban aggodalmát fejezte ki a hivatalban lévő amerikai államfőt, Donald Trumpot letiltó közösségi médiumoknak a kormányokéval vetekedő befolyása miatt. Egy bíróság továbbá februárban megbírságolta a Twittert, amiért nem oroszországi szervereken tárolja az orosz állampolgárok adatait.