A 2011 óta tartó konfliktus visszafordíthatatlanul megváltoztatta Szíriát és az ott élő több mint húszmillió ember életét. Ami Asszad elnök rezsimje elleni utcai tiltakozásként indult, gyorsan általános polgárháborúvá fajult a szíriai kormány – Oroszország és Irán támogatásával – és a kormányellenes lázadó csoportok között, amelyeket az Egyesült Államok, Szaúd-Arábia, Törökország és mások is támogattak.
A fájdalom és a szenvedés nagysága mérhetetlen, a számokkal kifejezhető brutális pusztítás, ami a háború nyomán végbement, és még most is tart, ép ésszel alig felfogható. A szíriai háború a világ egyik legdurvább humanitárius katasztrófáját okozta.
A halálos áldozatok számát nehéz megbecsülni, a megfigyelő szervezetek szerint ez a szám 362 ezer és ötszázezer között lehet.
A civil halottak száma 2019-ben kétszázezer körül volt, köztük gyerekek tízezrei. Egymilliónál is többen megsebesültek.
A kormány börtöneiben legalább százezer embert kínoztak halálra, és még most is majd százezren vannak fogságban.
A háború alatt 38 alkalommal vetettek be vegyi fegyvert, ebből harminckétszer a kormányerők.
Legalább kétszázezer szíriainak nyoma veszett.
A háború miatt Szíria lakosságának több mint a fele hagyta el az otthonát, ekkora menekültkrízis nem történt a második világháború óta. Alig van olyan szíriai, aki ne élt volna át valamilyen súlyos traumát.
Közel hétmillió embert az ország határain belül üldöztek el erőszakkal máshova, vagy költöztek át a háborútól kevésbé sújtott vidékekre.
Több mint öt és fél millió ember külföldre menekült, főként a szomszédos Libanonba, Törökországba és Jordániába.
2016-ban a Libanonban élő négymilliós népesség több mint negyedét a szíriai menekültek tették ki.
2019-ben hárommilliónál is több menekült élt Törökországban.
A menekültek 75 százaléka hazatérne, de 2020-ban öt és fél millióból ez csak harmincezernek sikerült.
A visszatérés a fizikai bántalmazás, bebörtönzés vagy az erőszakos besorozás kockázatával is jár, de a többségnek nem is lenne hova visszamenni.
Egy nő és a kisbabája egy puska célkeresztjében egy utcai tűzharc alatt Aleppóban, 2012 augusztus 29-én.(Fotó: Zac Baillie / AFP)
18
Figyelem!
Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített
besorolás szerinti Ⅴ. vagy Ⅵ. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással
lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot!
A szomszédos országokban menekülttáborokban élők sokszor a legalapvetőbb szükségleteket is nélkülözik. Alig van közülük, aki munkát talál, a gyerekek pedig stabil otthon és oktatás nélkül nőnek fel.
A gazdaság összeomlott, alig maradt valami az ország infrastruktúrájából. Egész városokat kell majd egyszer a semmiből újjáépíteni. Szíria háború előtti GDP-jét alapul véve a gazdaság vesztesége 324 milliárd dollár, és van olyan becslés, ami szerint a háború teljes költsége az ezermilliárd dollárt is eléri.
Az ország jelenlegi GDP-je 19,5 milliárd dollár, kevesebb mint a harmada a 2010-es szintnek.
Az infrastruktúrában okozott kár 117 milliárd dollár.
Az elektromos hálózat hetven százaléka megsemmisült.
Az épületek 17 és fél százalékát lerombolták, tizenhárom százaléka megsérült. A kár legalább 23 milliárd dollár.
Az olaj- és gázkitermelésben a bevételkiesés 92 milliárd dollár.
Szíria a háború előtt napi 400 ezer hordó olajat termelt, 2018-ban már csak 24 ezer hordó volt a napi átlag.
Tíz éve egy amerikai dollár 47 szíriai fontot ért, idén februárban 3450 font volt egy dollár a feketepiacon.
A munkanélküliek aránya már 2015-ben több mint 50 százalék volt.
A lakosság több mint fele humanitárius segítségre szorul, de a gyerekek helyzete a legrosszabb. A háború tizedik évében jobban nélkülöznek, mint valaha. Sokan közülük megelőzhető betegségekben halnak meg.
Az élelmiszerárak 33-szor magasabbak összehasonlítva a háború előtti öt év átlagával.
A kormány által ellenőrzött országrészben a támogatás ellenére hatszorosára nőtt a kenyér ára. Az egészségügyi dolgozók 78 százaléka elhagyta az országot, és a kórházaknak csak az 58 százaléka működik.
Az iskolák egyharmada megsemmisült, vagy harcoló csapatok foglalták el azokat. Másfél millió gyereket fenyeget az oktatás megszűnése, két és fél millióan pedig már egyáltalán nem járnak iskolába, a kimaradók hatvan százaléka fiú.
Az elmúlt tíz évben született 4,8 millió gyerek nem ismer mást, csak a háborút. Az itt bemutatott adatok, becslések különböző nemzetközi szervezetek nem egységes statisztikáin alapulnak. Bemutatásuk célja, hogy általánosságban érzékeltessük a szíriai háború következményeit. (Források: statista.com, visionofhumanity.org, cia.gov, nrc.no, unicef)