Index Vakbarát Hírportál

Szíria: a polgárháború tíz éve, végtelen szenvedés és rommá tett ország

2021. március 21., vasárnap 21:47

A 2011 óta tartó konfliktus visszafordíthatatlanul megváltoztatta Szíriát és az ott élő több mint húszmillió ember életét. Ami Asszad elnök rezsimje elleni utcai tiltakozásként indult, gyorsan általános polgárháborúvá fajult a szíriai kormány – Oroszország és Irán támogatásával – és a kormányellenes lázadó csoportok között, amelyeket az Egyesült Államok, Szaúd-Arábia, Törökország és mások is támogattak.

A fájdalom és a szenvedés nagysága mérhetetlen, a számokkal kifejezhető brutális pusztítás, ami a háború nyomán végbement, és még most is tart, ép ésszel alig felfogható. A szíriai háború a világ egyik legdurvább humanitárius katasztrófáját okozta.

A háború miatt Szíria lakosságának több mint a fele hagyta el az otthonát, ekkora menekültkrízis nem történt a második világháború óta. Alig van olyan szíriai, aki ne élt volna át valamilyen súlyos traumát.

A visszatérés a fizikai bántalmazás, bebörtönzés vagy az erőszakos besorozás kockázatával is jár, de a többségnek nem is lenne hova visszamenni.

A szomszédos országokban menekülttáborokban élők sokszor a legalapvetőbb szükségleteket is nélkülözik. Alig van közülük, aki munkát talál, a gyerekek pedig stabil otthon és oktatás nélkül nőnek fel.

A gazdaság összeomlott, alig maradt valami az ország infrastruktúrájából. Egész városokat kell majd egyszer a semmiből újjáépíteni. Szíria háború előtti GDP-jét alapul véve a gazdaság vesztesége 324 milliárd dollár, és van olyan becslés, ami szerint a háború teljes költsége az ezermilliárd dollárt is eléri.

A lakosság több mint fele humanitárius segítségre szorul, de a gyerekek helyzete a legrosszabb. A háború tizedik évében jobban nélkülöznek, mint valaha. Sokan közülük megelőzhető betegségekben halnak meg.

(Borítókép: Szír menekültek próbálnak átjutni Törökországba 2015. június 14-én. Fotó: Bulent Kilic / AFP)

Rovatok