Húszezer koronás (átszámítva 708 ezer forintos) pénzbírságra büntették Erna Solberg norvég miniszterelnököt a távolságtartási szabályok megszegése miatt – írja a Reuters.
A politikus a 60. születésnapja alkalmából rendezett, február végi éttermi ünnepségre hívta meg 13 családtagját úgy, hogy a koronavírus-járvány megfékezéséért életbe léptetett korlátozó intézkedések értelmében legfeljebb tízen gyűlhettek volna össze. Mindez azért jelentett hatalmas blamázst Erna Solberg számára, mert a miniszterelnök a zászlóvivője volt a szigorú korlátozások bevezetésének Norvégiában. A buliért ugyan bocsánatot kért, hatósági kegyelemre azonban nem számíthat. Ole Saeverud rendőrfőnök ezt azzal indokolta, hogy a törvény előtt mindenki egyenlő, a társadalom bizalmát pedig fenn kell tartani a korlátozó intézkedésekben.
Az éttermi ünnepség szervezésében egyébként benne volt Erna Solberg férje, Sindre Finnes is, de sem őt, sem az éttermet nem büntették meg.
A koronavírusos betegek számára fenntartott 44 878 intenzíves ágy 78 százaléka már foglalt Lengyelországban – írja angol nyelvű cikkében a Gazeta Wyborcza. Ez alig marad el a kritikusnak tartott 80 százalékos aránytól, a lap pedig megszólaltatta Paweł Grzesiowski immunológust, a koronavírus-járvány megfékezésére létrehozott legfelsőbb orvosi tanács szakértőjét, aki szintén a kritikus szóval aposztrofálta a helyzetet.
Csütörtökön közölt adatok szerint Lengyelországban 954 fertőzött halt bele 24 óra alatt a koronavírus-fertőzésbe, és 27 877 új esetet azonosítottak. Az előbbi csúcsot jelent a pandémia alatt.
Megduplázta a rendelést az amerikai gyógyszergyártó, a Pfizer vakcinájából Ausztrália – jelentette be pénteken Scott Morrison, a kontinensnyi ország miniszterelnöke.
Csütörtökig – írja a Reuters – Ausztrália arra az 50 millió adag AstraZeneca-vakcinára építette az oltási tervét, ami elég lett volna az ország mindegyik lakójának a kétszeri beoltására, csakhogy közben kiderült, az AstraZeneca vakcinája vérrögképződéshez vezethet az emberi testben. Emiatt akarnak kétszer annyi Pfizer-vakcinát az ausztrálok, mint eddig. Hatósági ajánlások szerint az a 12 millió országlakó, aki fiatalabb 50 évesnél, inkább a Pfizerrel oltassa be magát.
Magát Scott Morrisont egyébként a Pfizer vakcinájával oltották be 2021. február 21-én.
Brazíliában újabb rekordot döntött a koronavírus-járvány napi halálos áldozatainak száma az ország egészségügyi minisztériumának csütörtöki közlése szerint. A tárca – írja az MTI – 4249 új halottról és további mintegy 90 ezer új fertőzöttről tett bejelentést. A keddi adatokkal együtt a járvány regisztrált halálos áldozatainak a száma több mint 345 000, a fertőzötteké pedig meghaladja a 13 milliót.
A világjárvány kezdete óta a legtöbb, egy nap alatt regisztrált halálos áldozatot az Egyesült Államokból jelentették január 20-án (4405), ettől már nincsenek messze a brazil adatok a két ország közötti jelentős lakosságszámbeli eltérés ellenére.
A pandémia az Egyesült Államok után Brazíliát sújtja a legjobban, és a 212 milliós latin-amerikai országban hetek óta dőlnek a fertőzöttségi és halálozási rekordok. Maria Van Kerkhove, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik szakértője csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy Brazília rendkívül súlyos járványügyi helyzetnek néz elébe. Több brazil államban válságos a helyzet, a kórházak túlterheltek, több egészségügyi intézmény telítettsége már meghaladja a 90 százalékot.