Egy újabb jelentés szerint néhány kínai virológus már 2019 novemberében megfertőződhetett a koronavírussal.
Az amerikai hírszerzés által készített riportból az derül ki, hogy a vuhani Virológiai Intézet három kutatóját kórházban kellett kezelni 2019 novemberében,
méghozzá olyan tünetekkel, amelyek a koronavírusos betegeknél jellemzőek.
A jelentés még Donald Trump elnökségének utolsó napjaiban készült, és tavasszal már volt néhány olyan nyilatkozat, amelyet ez is befolyásolhatott, de a jelentést csak most hozta nyilvánosságra az amerikai külügy.
Az időzítés alighanem nem véletlen: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) döntéshozói a következő napokban határoznak majd arról, hogy miként folytassák a koronavírus eredetére vonatkozó vizsgálataikat.
A virológusok egyébként már korábban is azt feltételezték, hogy a vírus már 2019 őszén elkezdhetett terjedni Vuhanban. A kínai kormányzat viszont az első fertőzöttként egy olyan férfit tart számon, akit 2019. december 8-án regisztráltak betegként.
A vuhani Virológiai Intézet számos vírustípust vizsgált 2019 végén, és az akkor keletkezett adataikat, feljegyzéseket nem hozták nyilvánosságra, emiatt még a szakemberek közül is sokan feltételezik azt, hogy akár a laborból is kiszökhetett a koronavírus.
A kínai külügyminisztérium a történtekre reagáló közleményében is tagadta azt, hogy a vírus a laborból szökött volna meg, és épp a WHO által vezetett év eleji vizsgálat eredményeire hivatkoztak eközben (a világszervezet egyébként hivatalosan még nem vetette el azt, hogy a vírus laborban készülhetett)
Az Egyesült Államok továbbra is népszerűsíti a laborszökevényes elméletet
– írta a kínai külügy a jelentésre reagálva.
Korábban egy rákkutatás nyomán már az is felmerült, hogy Olaszországban is lehettek már koronavírus-fertőzöttek 2019 őszén. A WHO ezzel kapcsolatban is vizsgálatot kezdett már.
A jelenlegi adatok szerint az első olaszországi fertőzött egy 25 éves nő lehetett 2019 november 10-én.