Helyt adott a belorusz legfelsőbb bíróság a Belorusz Újságíró-szövetség (BAZS) feloszlatására indított hatósági kezdeményezésnek, amivel megpecsételődött az újságírók és a sajtó jogvédelmével foglalkozó, 1300 tagot számláló szervezet sorsa.
A belorusz igazságügyi tárca június 9-én kezdte meg az újságíró-szövetség tevékenységének felülvizsgálatát, amiről a BAZS csak június 21-én értesült, amikor a tárca a szervezet működésével kapcsolatos több ezer dokumentumot igényelt ellenőrzésre.
A BAZS helyiségeit a hatóságok július 14-én átkutatták, irodáját lepecsételték, számláit pedig zárolták. Másnapra a szervezet figyelmeztető levelet kapott az igazságügyi minisztériumtól, azzal a mondvacsinált indokkal, hogy a BAZS két megyei irodája bejegyzett címek nélkül működnek. Ez pedig elég volt ahhoz, hogy a tárca indítványozza a szervezet feloszlatását, mert állítása szerint a BAZS nem orvosolta egy hét alatt az állítólagos szabálytalanságokat.
A bíróság pedig lesöpörte az asztalról az újságíró-szövetség ellenérveit, mondván hogy azok lényegtelenek, a szervezet jogi képviselője meg nem érti a hatályos törvényeket.
Andrej Basztunyec, az újságírói szövetség elnöke kijelentette, hogy a BAZS minden törvényes eszközzel folytatni fogja munkáját, „függetlenül a bíróságok és közigazgatási szervek döntésétől”.
A Belorusz Újságíró-szövetség 1995-ben alakult, egy évvel az akkor még a korrupció felszámolásával kampányoló Aljakszandr Lukasenka 27 éve regnáló elnök hatalomra kerülése után. A BAZS szerint legalább harminc újságíró van börtönben, és mintegy ötven rendőrségi büntetőjogi eljárás van folyamatban a média munkatársai ellen. Az utóbbi egy évben, amióta a minszki rezsim brutálisan leverte a tavaly augusztusi, széles körben elcsaltnak tekintett elnökválasztás miatti tüntetéseket, mintegy 140 razziát tartottak a hatóságok újságíróknál.