Jövő héten indulnak megbeszélések a magyar kormány képviselőivel, állami szervekkel, valamint civil szervezetekkel. Az Európa Tanács (ET) gyors vizsgálatra készül, a magyar ügyet pedig már az október közepén esedékes ülésén napirendre veszi.
Az ET parlamenti közgyűlése a Velencei Bizottságot kérte fel a kilencedik alkotmánymódosítás és az egyes választási tárgyú törvények tavaly év végi jogszabály-módosításainak megvizsgálására, amit a szervezet is megerősített a lapnak.
A Velencei Bizottság azt is közölte, hogy a magyar érdekeltekkel még ebben a hónapban online találkozókat szerveznek, további részleteket azonban nem osztottak meg.
A bizottság már korábban jelezte: felül kell vizsgálni Magyarország Alaptörvényének decemberi, „nyilvános konzultáció nélkül elfogadott” kilencedik módosításait a társadalom egyes csoportjait esetlegesen hátrányosan érintő megkülönböztetés elkerülése érdekében.
A szervezet ezen kívül kritizálta a házasság meghatározását és az egyedülálló szülők örökbefogadásával kapcsolatos szabályozást.
A bizottság a közalapítványok működésével kapcsolatban arra figyelmeztetett, hogy „kockázatot jelent az állami pénzeszközök és a közfeladatok demokratikus ellenőrzés alóli kivonása”.
A Szabad Európa értesülései szerint a jelenlegi ütemterv alapján a Velencei Bizottság következő plenáris ülésén, október 15–16-án napirendre tűzi a magyar ügyet, és ha nem lesz csúszás a vizsgálatkor, meg is fogalmazza hivatalos véleményét.