Többek közt az a Németország aggódik amiatt, hogy a sérülnek az uniós szabályok a lengyel alkotmánybírósági döntés miatt, miszerint nincsen jogelsőbbsége az EU-nak, aki ellen példa nélküli eljárást indítottak a nyáron. Akkor a dilemma ugyan az volt:
Az uniós jog vajon felülírhatja-e egy tagállam szabályozását?
Mint ismert, a németek a kötvénykibocsátási gazdaságélénkítő programjukkal húzták ki a gyufát.
A francia és a német külügyminiszter pénteken adtak ki közös nyilatkozatot, amiért a konzervatív kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) javára meghozott alkotmánybírósági döntés miatt aggódnak.
Lengyelország jogi és erkölcsi kötelessége, hogy európai uniós tagállamként maradéktalanul és feltételek nélkül betartsa az uniós szabályokat – szögezték le.
Emlékeztetünk arra, hogy az európai uniós tagság kéz a kézben jár a közös értékek és szabályok maradéktalan és feltétlen betartásával
– áll Jean-Yves Le Drian francia és Heiko Maas német tárcavezető közleményében. Leszögezik, hogy ez minden tagállamra nézve értendő, így Lengyelországra is, amely fontos helyet foglal el az Európai Unióban.
„Ez nem csupán erkölcsi kötelezettség. Ez jogi kötelezettség is” – tartalmazza a francia-német közleményében.
Pénteken hasonló szellemű nyilatkozatot tett Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, aggasztónak nevezte a lengyel alkotmánybíróság előző napi döntését, amely szerint az uniós alapszerződés egyes előírásai összeegyeztethetetlenek az alkotmánnyal, és az uniós tagságból nem következik az, hogy az Európai Unió Bíróságának döntései kötelező érvényűek a tagállamokra nézve.
Ursula von der Leyen közölte: az uniós bizottság megkezdte a lengyel alkotmánybíróság döntésének elemzését, annak eredménye alapján határoz a további lépésekről.
Mint arról az Index beszámolt, ötször futott neki, de végül meghozta döntését Lengyelország alkotmánybírósága az uniós jogelsőbbség kérdéséről. Mateusz Morawiecki miniszterelnök még márciusban nyújtott be egy indítványt, melyben annak kivizsgálását kérte, hogy az uniós jog felülírhatja-e a lengyel alkotmányt.
Erre azt követően került sor, hogy az Európai Unió bírósága határozatban ítélte el a lengyel kormánypárt igazságügyi reformját. A luxemburgi testület ugyanis kimondta: a bírákra vonatkozó fegyelmi felelősségi rendszerről hozott szabályozás ellentétes az uniós joggal.
Azzal a kérdéskörrel júniusban találkozhattunk utoljára, hogy az uniós jog vajon felülírhatja-e egy tagállam szabályozását, amikor példa nélküli eljárást indított Brüsszel Németország ellen. A háttérben az áll, hogy az Európai Bizottság szerint kivizsgálásra szorul: vajon a német alkotmánybíróság tavaly túllépte-e a hatáskörét, amikor úgy döntött, hogy az Európai Bíróság álláspontja az Európai Központi Bank kötvénykibocsátási gazdaságélénkítő programjáról nincs összhangban Németország alkotmányával. Ez az első olyan eset, amikor a német alkotmánybíróság szembemegy az Európai Bíróság megállapításával – emlékeztet a Deutsche Welle.