Nicaragua csütörtökön megszakította hosszan tartó diplomáciai kapcsolatait Tajvannal elismerve ezzel a pekingi vezetés „egy Kína” politikáját, írta meg az MTI.
A Nicaraguai Köztársaság ma felbontotta kapcsolatait Tajvannal és a továbbiakban nem tart fenn vele semmiféle hivatalos, vagy egyéb viszonyt
– olvasható a managuai külügyminisztérium angol és spanyol nyelven egyaránt közzétett közleményében.
Kizárólag a Kínai Népköztársaság kormánya hivatott törvényesen képviselni Kínát, és Tajvan elidegeníthetetlen része a kínai állam területének
– olvasható a külügyi tárca állásfoglalásában.
Tajvan gyorsan reagált a történtekre azzal, hogy fájdalmasnak és sajnálatosnak nevezte a döntést. Hozzátette, hogy Daniel Ortega nicaraguai elnök ezzel fittyet hányt a tajvani és a nicaraguai emberek barátságára.
Tajvannak a nemzetközi közösség tagjaként joga van arra, hogy diplomáciai kapcsolatokat ápoljon és építsen ki más országokkal
– szögezte le a tajpeji külügyminisztérium.
Szu Ceng-csang tajvani kormányfő újságíróknak nyilatkozva kijelentette, hogy Kína mindent megtesz annak érdekében, hogy elszigetelje Tajvant, de ez nem fog sikerülni.
Azt is látjuk, hogy számos ország, amely osztja a demokrácia és szabadság elveit egyre nagyobb figyelmet szentel Tajvan ügyének és támogatja Tajvant
– tette hozzá.
A kínai külügyminisztérium helyes döntésként üdvözölte Nicaragua és Tajvan diplomáciai kapcsolatainak felbontását.
Ez a helyes döntés, amely megfelel az általános trendnek és a népek törekvéseinek
– olvasható a tárca állásfoglalásában.
A CCTV kínai televízió szerint pekingi vezetés és a nicaraguai kormány képviselői pénteken kezdtek tárgyalásokat Tiencsin városában. A latin-amerikai ország küldöttségében Iván Acosta pénzügyminiszter mellett Ortega két fia is részt vett.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma elítélte a történteket arra hivatkozva, hogy Ortega kormánya nem képviseli a nicaraguai népet, mert nem választották meg tisztességes választásokon és döntése ezért nem is tükrözi a nép akaratát.
Az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező szigetre Kína saját területe részeként tekint. A kínai kormányzat azóta diplomáciai eszközökkel igyekszik korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmaz, és rendszeres hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében.
Nicaragua kiválásával Tajvannal már csak 14 állam ápol hivatalos diplomáciai kapcsolatot, legtöbbjük latin-amerikai, illetve karibi ország.
A diplomáciai kapcsolatok felbontása csapást jelent az Egyesült Államok Tajvant érintő külpolitikájára is. A történtek hátterében Washington és Managua közti feszültségek elmérgesedése húzódik meg. A nicaraguai bejelentés napján Washington egyébként szankciókkal sújtotta Nestor Moncada Laut, Ortega elnök nemzetbiztonsági tanácsadóját, akit azzal vádol az amerikai kormány, hogy egy vámcsalási sémát működtet a nicaraguai rezsim tagjainak meggazdagodására.
(Borítókép: Laureano Ortega Murillo (B), Daniel Ortega nicaraguai elnök fia, befektetési, kereskedelmi és nemzetközi együttműködési elnöki tanácsadó köszönti Kína külügyi alelnökét 2021. december 10-én. Fotó: STR / CCTV / AFP)