Tizenegy napra betiltották a nevetést és a szórakozást Észak-Koreában az előző vezető, Kim Dzsongil halálának tizedik évfordulója miatt – számolt be a Radio Free Asia (RFA).
Az észak-koreai lakosok – akiket nemrég a bőrkabát viselésétől tiltottak el – csak ünnepélyes komolysággal az arcukon járhatnak az utcákon a mostani gyászidőszak ideje alatt, továbbá tilos alkoholt fogyasztani, szórakozni és nevetni.
Az emberek születésnapokat sem ünnepelhetnek, és nem gyászolhatják meg saját halottjaikat akkor sem, ha pont ekkor halnak meg. Az RFA-nak egy észak-koreai forrás arról beszélt, hogy a hatóságok korábban letartóztatták és elvitték azokat, akik a gyászidőszakra vonatkozó szesztilalmat nem tartották be. Őket azóta sem látta senki.
A KCNA állami hírügynökség tíz évvel ezelőtt azt írta Kim Dzsongil halálakor, hogy a „Kedves Vezető” vonaton halt meg, egyik szokásos vidéki szemleútján, „testi és szellemi kimerültség” okozta szívelégtelenség következtében. A tévébemondó arról beszélt, hogy Kim Dzsongil a túl sok munkába halt bele, miután
az embereknek szentelte az életét.
A diktátort Kim 2011. december 28-án helyezték végső nyugalomra Phenjanban, másnapig nemzeti gyászt rendeltek el.
Észak-Korea a történelem első kommunista dinasztiája. A világtól hermetikusan elzárt országban még az államalapító Kim Ir Szen kezdte meg a személyi kultusz kiépítését saját maga és fia, Kim Dzsongil körül, aki 1994-ben került a kommunista rezsim élére. Halála után fia, Észak-Korea jelenlegi vezére, Kim Dzsongun örökölte a hatalmat, akinek a sokat látott országban is sikerült újat mutatni a kőkemény elnyomásból.
(via Radio Free Asia)
(Borítókép: Emberek sétálnak Kim Dzsongil (j) arcképe előtt a phenjani Kim Il Szung téren 2020. április 9-én. Fotó: KIM Won Jin / AFP)