Több boszniai vezető is elítélte Orbán Viktornak azt kedden elhangzott kijelentését, miszerint Bosznia-Hercegovina európai uniós csatlakozásaaz ország jelentős muszlim lakossága miatt jelentene kihívást.
A magyar miniszterelnök a kormányfőn azt mondta, hogy támogatja Bosznia európai integrációját és sokat tesz a „bővítési fáradtság” leküzdése érdekében.
Mindent megteszek, hogy meggyőzzem Európa nagy vezetőit arról, hogy lehet, hogy a Balkán tőlük távolabb van, mint Magyarországtól, de az ő biztonságuk szempontjából is kulcskérdés, hogyan kezeljük egy olyan állam biztonságát, amelyben kétmillió muszlim él
– fűzte hozzá Orbán Viktor.
Erről aztán Kovács Zoltán kormányszóvivő is posztolt, aki a Twitteren angolul írt a kormányinfó fontosabb kijelentéseiről. Alighanem így jutott el a bosnyákokhoz is annak a híre, hogy mit mondott róluk a magyar kormányfő. A helyzeten az sem segített, hogy Kovács tudósításában már kontextus nélkül jelent meg a kétmillió muszlimról szóló kijelentés.
A kijelentést sokan felháborodással fogadták Bosznia-Hercegovinában, olyannyira, hogy többen a magyar kormányfő tervezett szarajevói látogatásának lemondását sürgették. Husein Kavazovic főmufti, a helyi iszlám közösség vezetője „idegengyűlölőnek és rasszistának” nevezte a megszólalást.
„Ha az egyesült Európa ilyen ideológiákra alapozza a politikáját, az visszavisz bennünket azokba az időkbe, amikor az európai egységet hasonló fasiszta, náci, erőszakos és népirtó ideológiákra alapozták, amelyek elvezettek a holokauszthoz és más borzalmas bűncselekményekhez” – írta a főmufti. Mindeközben Sefik Dzaferovic, az ország háromtagú elnökségének bosnyák tagja „szégyenteljesnek és durvának” minősítette a nyilatkozatot.
Nem jelent kihívást az EU számára kétmillió muszlim integrálása, ugyanis mi is őslakos nép vagyunk, amely mindig itt élt, mi is európaiak vagyunk
– fogalmazott Dzaferovic.
Boszniában komoly belpolitikai feszültség alakult ki az utóbbi időben abból, hogy az itt élő szerbek körében erősödtek a szeparatista törekvések. Egy ENSZ-jelentés ezzel kapcsolatban már egy polgárháború kitörésének veszélyéről írt. Milorad Dodik, a boszniai szerbek vezetője – akivel Orbán Viktor egyébként kifejezetten jó kapcsolatot ápol – november végén egy interjúban tagadta, hogy szét akarná robbantani az országot.
(via Szabad Európa)