Szlovákiában február 1-jétől kilenc hónapig lesz érvényes a digitális Covid-igazolvány, ami az Európai Bizottság szabályozásának is megfelel, tudatta Zuzana Eliašová, az egészségügyi minisztérium szóvivője – tájékoztat róla az Új Szó.
A vakcina harmadik, emlékeztető dózisának beadása után automatikusan meghosszabbodik az igazolvány érvényessége. Az Európai Bizottság egységes szabályokat állapított meg
– fejtette ki a tárca szóvivője, aki elmondta, hogy a kilenc hónapos érvényességi időt a kétadagos vakcinával oltottaknál a második oltás beadásától, az egyadagos vakcinával oltottaknál az oltás beadásának napjától számítják. A minisztérium sajtósa arról is informált, hogy kilenc hónap elteltével az igazolvány tulajdonosa nem tekinthető beoltottnak.
Az érvényességi idő lejárta után az ilyen személy oltatlannak tekintendő. Erre az emlékeztető oltás beadatása a megoldás
– mondta Zuzana Eliašová, aki elmagyarázta, hogy a fertőzött személyek és közeli kontaktusaik karanténba helyezéséről szóló új rendeletben már kilenc hónapos érvényességi idő szerepel.
Az egészségügyi minisztérium emlékeztet rá, hogy aki beállította az automatikus küldést a telefonján, annak minden külön kérés nélkül elküldik a dokumentumot.
(via Új Szó)
Csaknem 23 koronavírusos tagja van annak az ausztrál hadihajó legénységének, amely a vulkánkitörés miatt szenvedő Tonga szigetére visz szállítmányt – mondta a Sky Newsnak adott interjújában az ausztrál védelmi miniszter.
Tongában a pandémia óta mindössze egy koronavírusos esetet jelentettek. Peter Dutton elmondása szerint az ausztrál kormány azon dolgozik a szigetország hatóságaival együtt, hogy a szállítmányt anélkül adják át, hogy megfertőznék Tongát a koronavírussal.
Japán csütörtöktől az omikron-variáns súlyos terjedésének megfékezése érdekében több prefektúrára is kiterjeszti az eddig bevezetett szigorításokat – írja a Guardian.
A Kyodo hírügynökség beszámolója szerint az ország 47 prefektúrája közül újabb 18-ban változnak majd a nyitvatartási és alkoholárusítási szabályok, leginkább az egyes bárokban és éttermekben. Az intézkedések előreláthatólag február 20-ig maradnak érvényben.
A portál beszámolója szerint a japán miniszterelnök, Fumio Kishida várhatóan még ma bejelenti az új intézkedéseket. A felkelő nap országában hétfőn 44 ezer új fertőzést regisztráltak a koronavírussal összefüggő megbetegedésben.
A kormány eddig bevezetett intézkedéseivel szembeni ellenérzések közben egyre nagyobb méreteket öltenek, leginkább az étteremtulajdonosok körében, akik – mint mondják – semmiféle kompenzációt nem kaptak a bevételkiesésük rendezésére a kormánytól.
A 125 milliós lakosság 80 százaléka kapta meg már mindkét vakcinát, míg az emlékeztető oltást a lakosság csupán csak kevesebb mint 2 százaléka vette fel.
(via Guardian)