Lengyelország döntött arról, hogy több tízezer védelmi jellegű töltényt szállít Ukrajnának – közölte hétfői sajtóértekezletén Pawel Soloch, a lengyel nemzetbiztonsági iroda (BBN) főnöke.
Ukrajna politikai és anyagi támogatása – akár humanitárius, akár katonai értelemben – azon nemzetközi és belpolitikai egyeztetések tárgya volt, amelyeket Andrzej Duda elnök az utóbbi időben az orosz–ukrán feszültség kapcsán folytatott – idézte fel a varsói államfői hivatal kötelékében működő BBN-t vezető Pawel Soloch.
Lengyelország döntött arról, hogy védelmi jellegű, azaz a védelemhez, nem pedig a támadáshoz felhasználható töltényeket ad át az ukrán félnek
– idézi a nemzetbiztonsági iroda vezetőjét az MTI.
A döntés végrehajtásán Mariusz Błaszczak lengyel nemzetvédelmi miniszter dolgozik, a témát a későbbiekben az általa irányított tárca ismerteti részletesen. A szállítmány pontos jellegéről és időpontjáról nem árult el konkrétumokat, mivel a végrehajtás Kijev döntésén is múlik, Varsó részéről ez bármelyik pillanatban lehetséges
– tette hozzá.
Újságírói kérdésre kifejtette:
Varsó több tízezer tölténydarabot ajánlott fel Kijevnek. Többek között légvédelmi töltényeket is.
Pawel Soloch elmondta, hogy Lengyelország humanitárius segítséget is nyújthat Ukrajnának. Ez egészségügyi támogatást, valamint olyan eszközök szállítását jelenti, amelyek az Ukrajnán belüli evakuáció esetén lennének felhasználhatók.
A lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság szóvivője, Radosław Fogiel hétfőn a közszolgálati rádióban úgy értékelte: valódi veszélye áll fenn annak, hogy Oroszország megtámadja Ukrajnát. Megerősítették, hogy a helyzetről kedden Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő Kijevben Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és Denisz Smihal miniszterelnökkel tárgyal.
Szombaton még arról szóltak a hírek, hogy Orbán Viktor is aláírta az európai radikális, jobboldali pártok közös nyilatkozatát, amely elítéli Oroszországot az Ukrajna kapcsán kialakult helyzetért. Vasárnapra azonban kiderült, hogy
a Moszkvát elítélő részt kivették, és a szöveget módosították. A madridi találkozón végül ezt a felpuhított dokumentumot írták alá,
amelyet Marine Le Pen saját Twitter-oldalán meg is osztott.
Magyarország elköteleződését a Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) iránt az is bizonyítja, hogy katonai segítséget ajánlott fel az ukrán helyzet rendezéséhez – mondta Benkő Tibor honvédelmi miniszter, miután Ben Wallace brit védelmi miniszterrel tárgyalt hétfő délelőtt Budapesten. A tárcavezető szerint a konfliktus megoldásának kulcsa nem a szankciókban vagy a katonai erő használatában, hanem a párbeszéd fenntartásában rejlik. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy Orbán Viktor kedden Moszkvába utazik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyaljon.
(Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán és Andrzej Duda lengyel elnök találkozója 2022. január 20-án. Fotó: Ukrán elnöki sajtószolgálat / Reuters)