Index Vakbarát Hírportál

Itt az új Covid-vakcina, ami 100 százalékos hatékonysággal véd

2022. február 23., szerda 17:04 | aznap frissítve

Hamarosan beadja engedélyeztetési kérelmét koronavírus elleni vakcinájára a francia Sanofi és brit partnere, a GSK – derült ki a két cég közös közleményéből. A harmadik fázisú klinikai tesztek azt mutatták, hogy az oltóanyag – amely a hagyományos eljárással készült – 100 százalékos hatékonysággal véd a súlyos lefolyású betegséggel szemben.

A két gyógyszergyártó szerdai közleményében az áll: hamarosan benyújtják a harmadik fázisú klinikai tesztek eredményét a gyógyszerhatóságoknak Európában (EMA) és az Egyesült Államokban (FDA) egyaránt. Az oltóanyagot külön-külön tesztelték önálló oltásként (két dózissal), valamint harmadik, emlékeztető oltásként is, más technológiával készült vakcinák után beadva. A teljes kutatási eredmény publikálását később, de még idén ígérik.

A Sanofi és a GlaxoSmithKline – a világ legnagyobb oltóanyaggyártója az eladási adatok alapján – már tavaly közös vakcinafejlesztésbe fogott, ám az idősebb korosztályon végzett III. fázisú klinikai tesztek csalódást keltő eredményt hoztak, így erősebb oltóanyagon kezdtek el dolgozni. Korábban a II. fázisú tesztek eredményeit 2021 májusában közölte a két cég, akkor 722 önkéntes részvételével 95-100 százalékos szerokonverziót mutattak a második injekció után minden korcsoportban (18–95 év között).

A Sanofi–GSK által készített közös vakcina a hagyományosnak nevezhető, fehérjealapú oltóanyag, szemben az mRNS-technológiával készült oltásokkal, mint – mondjuk – a Pfizer vagy a Moderna, vagy a DNS-vektorvírus-vakcinákkal, mint az AstraZeneca, a Janssen vagy a Szputnyik. A Magyarországon használatban lévő vakcinákról minden fontos tudnivalót összeszedtünk egy cikkben, erre tessék.

A koronavírus ellen kifejlesztett oltásnál használt technológia hasonló, mint amivel a Sanofi a szezonális influenza elleni vakcinákat készíti, kombinálva a GSK adjuvánsával (ami egy olyan anyag, amely növeli vagy modulálja a szervezet által adott immunválaszt a vakcinákra). A Sanofi biztosítja a rekombináns antigént, míg a GSK a pandémiás adjuvánst.

A Sanofi–GSK által elvégzett harmadik fázisú klinikai tesztek első eredményei több mint biztatóak: 

A két cég közös közleménye hozzátette: az emlékeztető oltásként elvégzett tesztek eredményei azt mutatták, hogy az oltottaknál – akár mRNS-vakcinát, akár vektoros vakcinát kaptak előtte – a semlegesítő antitestek mennyisége 18–30-szorosára nőtt. 

Fontos megjegyezni, hogy a Sanofi–GSK által publikált adatok rosszabbak, mint a Pfizer–BioNTech és a Moderna klinikai tesztelésének eredménye, ugyanakkor „összhangban vannak a vakcinák várható hatékonyságával az új vírusvariánsok megjelenésének fényében is”.

A koronavírus elleni oltások célpontjai a tüskefehérjék, amelyek koronaként borítják a vírussejtek felszínét. Míg az mRNS-technológiával készült vakcinák tartalmazzák a fehérje előállítására vonatkozó genetikai utasításokat (így a szervezet maga hozza létre a tüskefehérjét, felkészítve ezzel az immunrendszert a védekezésre), addig a Sanofi–GSK által fejlesztett oltóanyag magát a fehérjét használja az immunválasz serkentésére. Ez két szempontból is előnyös lehet:

  1. meggyőzhet az oltással kapcsolatban több olyan embert, aki eddig hezitált az mRNS-technológia elfogadásával kapcsolatban, 
  2. valamint előállítása költséghatékony, ráadásul tárolásához elegendőek a normál hűtők, így a szállítása is könnyebb lehet. Ezáltal egyébként a szegényebb régiókba is eljuthat, így például Afrikába, ahol még mindig alacsony az átoltottság.

Az új vakcina engedélyeztetési folyamatát hamarosan megkezdik az Egyesült Államokban és Európában is.

(Borítókép:  Eric PIERMONT / AFP)  

Rovatok