Oroszország pénteken közölte, hogy visszavonják tizenöt nemzetközi civil szervezet, köztük például az Amnesty International vagy a Human Rights Watch működési engedélyét, amivel kitiltották őket az országból.
A civil szervezetek úgy reagáltak, hogy így is megtalálják a módját, hogy dokumentálják az emberi jogi visszaéléseket.
A Human Rights Watch bejegyzésében azt írták: az orosz kormány 30 év után döntött a kitiltásuk mellett. Hozzátették, hogy egy törvényi szabályozásra hivatkoztak, de szerintük egyértelmű, hogy az ukrajnai emberi jogi visszaélésekről való riportjaik miatt született a döntés.
A bejegyzés alatt közzétett kommentjükben a szervezet arra is visszautalt, hogy már a Szovjetunióban elkövetett emberi jogi visszaéléseket is dokumentálták, amikor még egyáltalán nem voltak jelen az országban.
Akkor is megtaláltuk a módját annak, hogy dokumentáljuk az emberi jogi visszaéléseket, és ez a jövőben is így lesz
– írták. Hasonló üzenetet tett közzé az Amnesty International amerikai részlege is.
A hatóságok nagyot tévednek, ha azt hiszik, hogy a moszkvai irodánk bezárása után abba fogjuk hagyni az emberi jogi visszaélések feltárását, nyilvánosságra hozatalát
– írták a bejegyzésben, és hozzátették: „valamit biztos jól csináltak”, ha a Kreml most el akarja hallgattatni őket.
Ben Wallace brit védelmi miniszter pénteken bejelentette, hogy Masztiff típusú páncélos szállítójárműveket küldenek Ukrajnának.
Szerdán derült ki, hogy a brit kormány páncélozott harcjárműveket küldhet Ukrajnába, amely az eddigieknél is nagyobb katonai segítséget jelentene. A két lehetséges „jelölt” a Masztiff, illetve a Jackal (Sakál) nevű járművek voltak. A kettő között az elsődleges különbség, hogy az utóbbi nagyobb hatótávolságú felderítőakciókra alkalmasabb lehet.
A védelmi miniszter most közölte, hogy a Masztiffok mellett tették le a voksukat, az viszont egyelőre nem derült ki, hogy pontosan hány járművet küldenek majd. A járművek felszerelhetők 7,62 milliméteres géppuskákkal, 12,7 milliméteres nehéz géppuskákkal, valamint 40 milliméteres gránátvetőkkel is. A páncélzatuk pedig még a szokásosnál is vastagabb, jobb védelmet nyújt.
A járművek egyébként az afganisztáni NATO-misszióban már helytálltak, azonban bizonyos, csak a brit hadseregben használt felszerelést eltávolítanak majd belőlük. A kiképzőtisztek pedig egy Ukrajnával szomszédos országokban fogják betanítani a használatra az ukrán katonákat.
Jó reggelt!
Indul szombati hírfolyamunk, melyben percről percre beszámolunk az orosz–ukrán háború fejleményeiről, a legfrissebb hírekről.
A tegnapi hírfolyamunkat itt találja, a nap legfontosabb történéseit ebben a cikkünkben foglaltuk össze.