Oroszország elismerte, hogy Moskva nevű cirkálójuk csütörtökön kigyulladt a Fekete-tengeren. Ukrajna azt állítja, hogy ők intéztek rakétatámadást a hajó ellen.
Az orosz védelmi minisztérium közlése szerint a Moskva csatacirkáló komoly sérüléseket szenvedett, miután a fedélzeten tárolt rakétalövedékek is felrobbantak, írta meg a Sky News.
A hajón tartózkodó ötszáz fős legénységet sikerült evakuálni. Az oroszok közlése szerint a hajón nem külső támadás miatt keletkezett tűz.
Az ukrán hatóságok azt állítják, hogy a 12 500 tonnás cirkálót két, általuk kilőtt rakéta találta el. Az információt független hírforrások egyelőre nem erősítették meg.
Makszim Marcsenko, Odessza kormányzója a Twitteren azt írta, hogy
Neptune rakétáink nagyon súlyos károkat okoztak az orosz hajónak. Dicsőség Ukrajnának!
A CNN értesülései szerint a Moskva egyike volt annak a két hadihajónak, amely részt vett a Kígyó-sziget elhíresült megtámadásában februárban.
Mint azt megírtuk, a Kígyó-szigeten tizenhárom ukrán határőr tartózkodott, amikor megjelent egy orosz hadihajó. Az oroszok rádión fegyverletételre szólították fel a határőröket, ami ez után történt, azt a közösségi médiában terjedő hangfelvételekből tudjuk. Miután ezek a felvételek elterjedtek, világszerte az ukrán ellenállás szimbólumává váltak.
„Ismétlem, tegyék le a fegyvereket, és adják meg magukat, különben tüzet nyitunk. Vették?” – hangzik az orosz hadihajó üzenete.
„Megmondjam nekik, hogy kapják be?” – kérdezi az egyik határőr a parancsnokukat.
„Feltétlenül” – hangzik a válasz.
A határőr ez után visszafordul a mikrofonhoz, felerősíti a hangerőt, és közli az oroszokkal, hogy bekaphatják. (Szó szerint azt mondja: „Russzkéj koráblj, idé nahuj!” – azaz: Orosz hadihajó, menj a f*szba!)
Sokáig úgy lehetett tudni, hogy a határőrök valamennyien hősi halált haltak, de később kiderült, hogy életben vannak, és egy fogolycsere keretében haza is térhettek. Mindannyian megkapták az Ukrajna Hőse kitüntetést, amely a legmagasabb adományozható kitüntetés Ukrajnában.
(Borítókép: A Kígyó-sziget. Fotó: Wikipédia)