A négy évvel ezelőtti torontói halálos kisteherautó-támadásért felelős férfit életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, 25 év feltételes szabadlábra helyezés lehetősége nélkül.
A 29 éves gyilkost tavaly találták bűnösnek tíz ember meggyilkolásában és 16 ember meggyilkolásának kísérletében.
Anne Malloy bíró az áldozatok hozzátartozóival zsúfolásig megtelt torontói bíróságon hozta meg az ítéletet.
Nyolc nő és két férfi halt meg, miután egy férfi furgonnal egy forgalmas járdára hajtott. Egy másik nő, a 65 éves Amaresh Tesfamariam több mint három évvel később halt meg a 2018. április 23-án elkövetett támadásban szerzett sérülései miatt. Malloy bíró a hétfői tárgyaláson elmondta, hogy a nőt a férfi bűncselekményeinek tizenegyedik áldozatának tekinti.
A tavalyi ítélet alatt a bíró végig elutasította, hogy megnevezze a támadót, helyette John Doe-ként hivatkozott rá, és azt mondta, nem fogja megadni neki azt a hírnevet, amelyre „kezdettől fogva törekedett”.
A férfi áldozatai között volt a 80 éves nagymama, Dorothy Sewell, a 45 éves egyedülálló anya, Renuka Amarasinghe és a 22 éves Ji Hun Kim, egy dél-koreai diák.
A nyomozóknak elmondta, hogy azt tűzte ki célul, hogy minél több embert megöl, és hogy a szexuális aktivitás hiánya miatt dühös fiatal férfiak többnyire online csoportjaiból álló, nőgyűlölő mozgalomból merített ihletet.
A nyomozók kérdésére, hogy mit érez az általa okozott kárral kapcsolatban, a támadó akkor azt válaszolta, „úgy érzem, hogy teljesítettem a küldetésemet”.
Később, amikor elsőfokú gyilkosság vádjával állt szemben, az ügyvédjei azzal érveltek, hogy autizmus spektrumzavara miatt nem volt büntetőjogi felelősségre vonható. Malloy bíró tavaly elutasította ezt az állítást, mondván, hogy a támadás „egy értelmes elme cselekedete” volt.
Az áldozatok szenvedése iránti empátia hiánya, sőt az empátiára való képtelenség bármilyen okból kifolyólag nem jelent védekezést
– mondta Anne Malloy bíró.
Az ügyészek azt próbálták elérni, hogy minden halálesetre 25 év börtönbüntetést szabjanak ki egymás után, így a furgonban támadó 250 évig nem lett volna feltételesen szabadlábra helyezhető. A Legfelsőbb Bíróság azonban egy másik ügyben alkotmányellenesnek ítélte az egymást követő büntetéseket, ami azt jelenti, hogy a furgon támadója 25 év múlva kérheti feltételes szabadlábra helyezését – írja a BBC.