A brit belügyminiszer pénteken engedélyezte Julian Assange amerikai kiadatását, a férfi fellebbezni fog az ítélet ellen.
Julian Assange portálja, a Wikileaks az iraki és az afganisztáni háborúval kapcsolatban hozott nyilvánosságra államtitoknak minősülő adatokat még tíz évvel ezelőtt. A brit belügyminiszter pénteken engedélyezte a férfi amerikai kiadatását, miután a hosszú évek óta tartó jogi huzavona után a brit bíróság már áprilisban döntést hozott az ügyben.
Korábban az Index is megírta, hogy elrendelték Julian Assange kiadatását, miután a brit belügyminisztérium is jóváhagyta a döntést. Priti Patel az után bólintott rá az ítéletre, hogy egy londoni bíróság még áprilisban elrendelte a kiadatást. A kémkedés vádjával gyanúsított férfit már egy évtizede tartják fogva Londonban.
Az Egyesült Államok 2019-ben emelt vádat ellene hivatalosan. A vád kémkedés: állításuk szerint a férfi több százezer oldalnyi titkosított dokumentumot hozott nyilvánosságra. Kiadatása esetén az Egyesült Államokban az ítélet akár 175 évnyi börtönbüntetés is lehet.
Assange testvére az Egyesült Királyság New York-i nagykövetsége előtt tüntetett a brit kiadatási döntés ellen – írja az Euronews.
Julian Assange a brit Legfelsőbb Bíróságon fellebbez a döntés ellen, 14 napja van erre. De ennél is fontosabb, amit ez a döntés jelent az újságírás számára: ez azt jelenti, hogy az eredeti forrásból való információszerzés és publikálás mától illegális az Egyesült Királyságban
– mondta Gabriel Shipton, Julian Assange testvére. Assange felesége a sajtótájékoztatón nyilatkozott: szerinte a férje nem bűnös az ellene felhozott vádakban.
„Az a tény, hogy kiadják az Egyesült Államok számára, azt jelenti, hogy a helyzete, az ügye súlyos aggodalomra ad okot. Nem lehet rendes, önálló védelme, nem hivatkozhat az ominózus dokumentumok publikálásának társadalmi hasznára. Szerintem ez oda vezethet, hogy félő, megpróbálja majd kioltani a saját életét” – közölte Stella Assange.