Index Vakbarát Hírportál

Szándékosan süllyesztették el a Jumbót?

2022. június 25., szombat 04:26

A hongkongi hajózási hatóságok vizsgálatot indítottak a Jumbo elsüllyedése után, miután kiderült, hogy a helyi látványosságnak tartott úszó étterem Kambodzsa felé tartott.

Mindenekelőtt a felborult, majd elmerült hajó tulajdonosától várnak válaszokat, a vállalat ugyanis nem tájékoztatta a hatóságokat sem a történtekről, sem az úti célról – írta a South China Morning Post.

Már most összeesküvés-elméletek keringenek arról, hogy a katasztrófát véletlen vagy szándékos emberi mulasztás okozta.

Egy biztos: az illetékes minisztérium engedélyezte a hajó június 14-i kifutását, miután a tulajdonos felügyelőket bízott meg a hajó ellenőrzésével, hogy megbizonyosodjon, a hajó alkalmas az útra. Ezek után a hatóságok már nem ellenőrizték a hajó állapotát, miután az elhagyta a hongkongi vizeket.

Egy szakértő szerint a roncsok felszínre hozhatók, de a művelet legalább 10 millió hongkongi dollárba (485 millió forintba) kerülne.

A Jumbo a hétvégén borult fel a Dél-kínai-tengeren, miután a múlt héten meg nem nevezett célpont felé hajózott ki – közölte a tulajdonos, az Aberdeen Restaurant Enterprises, a Melco International Development tőzsdén jegyzett szerencsejáték-vállalat egyik leánycége.

A Jumbo nem túl mostoha időjárási körülmények között haladt el szombat délután a Dél-kínai-tengeren, a Hainan-szigettől délre fekvő, Kínában Hszisa-szigetek néven ismert Paracel-szigetek mellett.

A meteorológusok szerint a Paracel-szigetek közelében szombaton és vasárnap „mérsékelt déli szél” fújt, időnkénti erős lökésekkel, elszigetelt záporokkal és zivatarokkal, miközben a hullámok magassága elérhette 3 métert is.

Ezek árasztották el vízzel a hajót, amely ennek következtében felborult, majd elsüllyedt – közölte a tulajdonos.

Alkalmas volt az utazásra?

A hongkongi kormány magyarázatát követelte a pekingi vezetéstől nem túl távol álló Harmadik Oldal párt alelnöke is, aki arra is kíváncsi, hogy a hatóságok alkalmasnak találták-e a Jumbót, a „jelentős hagyományi értékkel bíró építményt” a kihajózásra.

Timothy Chui Ting-pong szerint a kormánynak azt is meg kellene vizsgálnia, hogy minden megtettek-e a süllyedő hajó megmentéséért.

Az üzemeltető ugyanis a múlt hónapban bejelentette: pénzszűkében a karbantartásra már nem futja, ezért arra kényszerül, hogy a hajót elszállítsa Hongkongból.

A városvezetés elutasította, hogy pénzt fektessen a látványosság üzemeltetésébe.

A Jumbo elsüllyedése miatt keseregnek a hongkongiak is, akik pótolhatatlan veszteségnek tartják az ikonikus úszó étterem elvesztését. Hivatalos vizsgálat híján csak találgatják az okait.

Az egyik feltételezés szerint az elsüllyesztés „a legjobb üzlet a tulajdonos számára”, aki évente több millió dollárt spórolt meg a javításon és karbantartáson. Mások szerint „a tengeri temetés a legjobb költségtakarékossági eljárás”.

Az üzemeltető szerint a Jumbo ezerméteres mélységben van a tenger szintjétől, ami „rendkívül megnehezíti” kimentését. Az Aberdeen Restaurant Enterprises szóvivője a South China Moring Postnak azt nyilatkozta: nincs információja a pénzügyi veszteség nagyságáról, és arról sem, hogy folytatódik-e a mentés.

Azt azonban fenntartotta, hogy az utazás előtt minden szükséges engedélyt beszereztek, és hivatásos hajózási mérnökök alaposan átvizsgálták a hajótestet.

Kimenthető?

Egy ilyen nagyszerkezetű hajót az erős szél alaposan megviselhet – emlékeztetett a Politechnikai Egyetem professzora.

Stephen Li Yiu-kwong szerint a roncsok kimentése még mindig lehetséges, de a költségek meghaladnák a 10 millió hongkongi dollárt. A tulajdonos egyébként a nemzetközi tengeri joggal összhangban nem kötelezhető a hajó kiemelésére, kivéve, ha akadályozza a tengeri forgalmat.

A professzor azonban arra is figyelmeztetett: amennyiben szándékosan okozták a hajó elsüllyedését, az elkövetők és felbújtóik büntetőjogi felelősségre vonhatók.

Egy biztosítási ügynök megkérdőjelezte, hogy a hongkongi vizeken kívül biztosított volt-e az étteremhajó.

Elképzelhetetlennek tartom, hogy bármely biztosító fedezné az összes kockázatot vagy a hajó esetleges teljes elvesztését, hacsak a tulajdonos nem fizetett hatalmas biztosítási díjat

– mondta a neve elhallgatását kérő alkusz, aki szerint a tulajdonos épp a költséges, évi több millió hongkongi dollárba kerülő működési engedély és biztosítási díj miatt döntött úgy, hogy a Jumbót elköltözteti Hongkongból.

A hetvenes években épült hajó beszerzési ára 32 millió hongkongi dollár volt.

Fénykorában vonzotta a hírességeket, köztük II. Erzsébet brit királynőt és a filmsztár Tom Cruise-t.

Részben a Jumbón forgatták Az aranypisztolyos férfi című 1974-es James Bond-filmet, a Leszámolás Hongkongban Jackie Chan-filmet, Steven Soderbergh Fertőzés cimű filmjét és a Pokoli esetek című kínai akciófilm második részét.

(Borítókép: A hongkongi Jumbo étterem 2022. június 1-jén. Fotó: Tyrone Siu / Reuters)

Rovatok