Ha az utca végén olyan szomszéd van, mint Oroszország, az 59 éves Vytas Grudzinska nem sokat pihen. – Éjszaka látszanak a legjobban a katonák – mondja, és a szomszéd kertje mögötti zöld foltra mutat – írja a CNN.
A Kybartai nevű kisváros, ahol Grudzinska él, a NATO-n és az Európai Unión belül helyezkedik el, de egyben a világ egyik legforróbb határa – a Suwalki-folyosó – mentén található. Ez a mintegy hatvan mérföld széles földterület Oroszország erősen megerősített, atomfegyverrel ellátott, balti, Kalinyingrádi területe és szövetségese, Fehéroroszország között helyezkedik el.
A hágó – amelyet sok elemző a NATO-n belüli gyenge pontnak tekint – a Kreml csapatai közötti szorításba került. Attól tartanak, hogy ha Ukrajna elbukik, Oroszország rajtuk keresztül menne át, elvágva őket a balti államoktól.
A szovjet megszállás mély sebeket ejtett Európa ezen részén. A szovjetek a negyvenes és ötvenes években litvánok tízezreit deportálták erőszakkal a szibériai és az északi Gulagba. Csaknem harmincezer litván fogoly pusztult el a kényszermunkatáborokban.
Többek között ennek is köszönhető a litvánok bizalmatlansága, és ezért csatlakoznak egyre többen a határt védő hadsereghez, mióta elkezdődött a háború. Az ukrajnai háború első napjai óta a havonta csatlakozni kívánó újoncok száma tízről tizenkettőre, több mint százra emelkedett.
Emlékszünk a szovjet megszállásra, és nem szeretnénk, ha többé megszállnának minket. Szabad emberek vagyunk
– nyilatkozta egyikőjük.
Oroszországnak aktívan be kell vonnia Ukrajna felszabadított területein az ukrán fegyveres erők azon harcosait, akik megadták magukat, és a 25–40 év közötti férfiakat – mondta Hennagyij Alehin katonai megfigyelő és tartalékos ezredes.
Nevezhetjük őket „önvédelmi egységeknek”, de az oroszok soraihoz kell csatlakozniuk, hogy vállvetve végezzék feladataikat – pontosított a szakértő.
Igen, ez paradoxonként hangzik. Most már kevesen tudják, hogy a hosztomeli (város Kijev megyében – a szerk.) események alatt, amikor ejtőernyőseink elfoglalták és tartották a hídfőt, az ukrán fegyveres erők két egysége is segítette őket. Sajnos életük árán teljesítették a feladatot
– mutatott rá Alehin az Ukrajina.ru-nak adott interjújában. Hosztomelből az oroszok – csakúgy, mint más északi területről – áprilisban vonultak ki.
Köszöntjük olvasóinkat!
Kezdődik az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Szerdai percről percre cikkünk ide kattintva érhető el.
Kövessenek bennünket ma is!