Radan Kanev bolgár európai parlamenti képviselő arra kérte az Európai Bizottságot, hogy adjon egyértelmű ajánlást az EU tagállamainak, hogy állítsák le az orosz állampolgárok kiadatási eljárását az EU-ból Oroszországnak.
Erre azért van szükség, hogy megakadályozzák az orosz Alekszej Alcsin kiadatását az Orosz Föderációnak, aki az ukrajnai háború elleni tiltakozásul elégette az útlevelét Bulgáriában. Valószínűleg egy bolgár bírósági döntés alapján adják ki a férfit szülőhazájának, írja az Unian hírügynökség.
Őrizetbe vették a zaporizzsjai atomerőmű két alkalmazottját, akik egyébként ukrán fegyveresek voltak Energodarban – számolt be a Zaporizzsjai régió belügyminisztériuma Telegram-csatornáján.
Az ukrán tüzérség két tüzérét őrizetbe vették Energodarban. Mindketten az atomerőműben dolgoztak. A nemzetközi terrorizmusért most 10 évtől életfogytig tartó börtönbüntetésre számíthatnak
– áll a jelentésben.
A TASZSZ orosz hírügynökség azt írja, az atomerőműnek két gyenge pontja van, amelyeket az ukrán hadsereg támad. Ezek a hűtőrendszerek és a kiégett nukleáris fűtőelemek. Magát az atomreaktort vastag falak veszik körül, amelyek megvédik a tüzérségi tűzzel szemben.
Kiemelik: az Energodarban található zaporizzsjai atomerőmű az orosz erők ellenőrzése alatt áll. Az ukrán erők az elmúlt napokban több csapást mértek az üzemre, többek között drónokkal, nehéztüzérséggel és rakétavetőkkel lőtték. Hozzátették: a legtöbb esetben a légvédelmi rendszerek visszaverték a támadásokat, de a lövedékek az infrastruktúrát és a nukleáris hulladéktároló területét is eltalálták.
Az Egyesült Államokban működő orosz nagykövetség arra kérte a Fehér Házat és a külügyminisztériumot, hogy adjanak ki vízumot Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek és az orosz delegáció minden tagjának, hogy részt tudjanak venni az ENSZ szeptemberi közgyűlésén – számolt be Anatolij Antonov amerikai orosz nagykövet szerdán a Rosszija–24 tévécsatorna adásában.
A nagykövetség korábban is fordult már a Fehér Házhoz és a külügyminisztériumhoz azzal a kéréssel, hogy teljesítse azon ország kötelezettségeit, amelynek területén az ENSZ székhelye található, és haladéktalanul adjon ki vízumot a miniszternek és az orosz delegáció minden tagjának
– mondta a nagykövet, hangsúlyozva, hogy „az Egyesült Államok többször is nehézségeket okozott az orosz félnek a munkautakkal kapcsolatban”.
Lengyelország külügyminiszter-helyettese bírálta Olaf Scholz német kancellárt, amiért ellenzi azt a javaslatot, hogy minden orosz állampolgárt tiltsanak ki az Európai Unióból.
Olaf Scholz szerint „ez nem az orosz nép háborúja, hanem Putyin háborúja”.
Marcin Przidacz erről azt mondta, hogy elutasítja a „jó oroszok és a rossz cár” gondolatát.
Scholz nem olvasta el azokat a jelentéseket, amelyek arról szólnak, hogy az egyszerű oroszok körében óriási a támogatottsága Vlagyimir Putyin politikájának.
Az orosz társadalom, sajnos, amelyet nem is az utóbbi években, hanem évtizedek, évszázadok óta propagandával táplálnak, egy olyan imperialista álomban él, amelyben a helyzete attól függ, hogy hány területet foglal el, hány országot hódít meg
– mondta a lengyel külügyminiszter-helyettes a Guardian szerint.
António Guterres ENSZ-főtitkár csütörtökön Ukrajnában találkozik Volodimir Zelenszkij ukrán és Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, a megbeszélésen a gabonaexport és a zaporizzsjai atomerőművel kapcsolatos aggodalmak szerepelnek a napirenden – írja a Reuters.
A hírügynökség beszámolója szerint a török elnök az orosz–ukrán háború óta most először találkozik személyesen Zelenszkijjel, miközben Vlagyimir Putyinnal az elmúlt hónapokban már kétszer is tárgyalt.
A lvivi találkozó után közös sajtótájékoztatót tartanak.
António Guterres szerdán érkezett meg Lvivbe, és tervei szerint pénteken felkeresi az odesszai kikötőt is, ahol az ENSZ közvetítésével indult újra a fekete-tengeri gabonaexport. Majd szombaton az isztambuli Közös Koordinációs Központba utazik, ahol Ukrajna fekete-tengeri gabona- és műtrágyaexportját felügyelik.
Összesen 262 menekültet fogadtak szerdán a fővárosban a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) munkatársai a társszervekkel közösen – közölte a rendőrség.
A 262 érkező közül 79 gyermek volt, akik vonattal érkeztek Budapestre.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság a Készenléti Rendőrséggel segíti az Ukrajnából vonattal érkező menekülteket. A feladatokban támogatást nyújt a Budapesti Polgárőr Szövetség is.
Ukrajna állt az oroszok által annektált Krím félszigeten történt múlt heti három robbanás mögött, amelyek közül az egyik a nyugati parton lévő orosz támaszponton pusztított, és egy repülőgépet is tönkretett – derül ki az ukrán kormány jelentéséből, amelyet egy ukrán tisztviselő juttatott el a CNN-nek.
A tisztviselő a neve elhallgatását kérte, mert nem volt jogosultsága ahhoz, hogy megossza ezt az információt a médiával.
A jelentés szerint a szaki légitámaszpont súlyos, de egyszeri veszteség a félszigeten lévő orosz katonai infrastruktúra számára.
A Krím félszigetet augusztus kilencedikén ért másik támadásban nyolc katonai gép megsemmisült és legalább egy ember meghalt, az ukrán vezetés azonban a mai napig tagadta a felelősségét.
Legalább hat civil meghalt, és további 16 megsérült, miután orosz rakéták csapódtak be a harkivi kollégiumba – jelentette be Oleh Szinyehubov, a regionális katonai közigazgatás vezetője, írja az Ukrinform.
*6 killed, 16 wounded in Russian shelling of northern Kharkiv.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) August 17, 2022
President Volodymyr Zelensky said a residential building was completely destroyed in the shelling of Kharkiv's Saltivka residential neighborhood on Aug. 17.
* Kyrylo Tymoshenko/ Telegram pic.twitter.com/SyjOSnN191
Az épület a hírek szerint teljesen megsemmisült. Mihajlo Fedorov ukrán miniszterelnök-helyettes egy orosz cirkálórakétát okolt a támadásért. A csapás egy nappal azután történt, hogy az ukrán fegyveres erők a jelentések szerint megsemmisítettek egy orosz parancsnoki állást.
A támadás után Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bosszút esküdött. „Nem bocsátunk meg, bosszút állunk” – írta a Telegram alkalmazásban az államfő.