A Guardian rovatvezetője, Nalini Mohabir, aki a francia nyelvű kanadai Québec tartományban él, véleménycikkében arról írt, hogy a monarchia mennyire káros volt az egykori gyarmatokra és azokra, akik annak „aranykalitkájában” élnek.
A korábban gyarmatosított országok lakói számára a monarchia nem semleges intézmény.
Olyan birodalmi örökség megtestesítője, amely Nagy-Britanniának a gyarmatok kárára vált hasznára, és politikailag és gazdaságilag pusztító a volt gyarmatok számára
− írja.
A brit nemzethez és a Nemzetközösség tagjaihoz intézett első beszédében III. Károly azt mondta, hogy „a kapcsolatok változnak, a barátság megmarad”. A barátságnak azonban a szerző szerint része a felelősség, különösen akkor, ha hatalmi egyensúlyhiány van − például amikor az egyik fél szolgálatról és kötelességről beszél, de szavainak semmi súlya nincs.
Hogyan nézhetne ki a kötelesség, ha megértenénk, hogy az adósságokat meg kell fizetni, és az apologétákat felelősségre kell vonni? Mit jelenthetne a közszolgálat, ha megértenénk, hogy a birodalmi attitűdöket és a monarchikus intézményeket meg kell szüntetni ahhoz, hogy egy alternatív jövő megszülethessen?
− teszi fel a kérdést a szerző.
Polgárjogi aktivisták aggodalmukat fejezték ki a rendőrség monarchiaellenes tüntetőkkel szembeni reakciója miatt, miután számos incidens történt, amelyek közül a legfrissebb egy férfi letartóztatása volt Edinburghben, aki András herceget szidalmazta − írta meg a Guardian.
A Liberty nevű érdekvédelmi csoport szerint mély aggodalomra ad okot, hogy a rendőrség nemrégiben új hatásköröket kapott a tüntetések korlátozására.
Zarah Sultana munkáspárti képviselő az edinburghi, londoni és oxfordi incidensekre reagálva a következőket mondta:
Senkit sem szabad letartóztatni azért, mert republikánus nézeteket vall. Rendkívüli − és sokkoló −, hogy ezt ki kell mondani.
A skót rendőrség közölte, hogy egy 22 éves és egy 52 éves férfit tartóztattak le hétfőn nem sokkal délután 3 óra előtt az edinburghi Royal Mile-on történt rendbontással összefüggésben.
Londonban egy ügyvéd és klímaaktivista, aki a Parlament Square-en egy üres papírt tartott a magasba, azt mondta, hogy egy rendőrtiszt a közrendről szóló törvény alapján letartóztatással fenyegette meg.
Jodie Beck, a Liberty politikai és kampányfelelőse azonosított egy vasárnapi oxfordi incidenst, amelyben egy férfit letartóztattak közrend elleni bűncselekmény gyanújával, a közrendről szóló 1986. évi törvény 5. szakasza alapján.
Már folynak II. Erzsébet temetésének előkészületei, ugyanakkor a régi hagyományok miatt egy részlet már ismert.
Ami a lényeg: II. Erzsébet királynőt ólommal bélelt koporsóban temetik el. Az angol királyi család tagjait jellemzően ólommal bélelt koporsókban temetik, hogy minél jobb állapotban őrizzék meg az uralkodók földi maradványait.
A Metro szerint az ólom elzárja a koporsót a nedvességtől, és akár egy évig is lassítja a bomlást. Amikor Diana hercegnő 1997-ben meghalt, az ő koporsójában is ez a különleges bélés volt, ezért is nyomott közel 540 kilót.
Az angol nemesség legalább négy évszázada követi ezt a hagyományt. A Westminster Apátság feljegyzései szerint I. Erzsébetet és II. Károlyt is ólombélésű koporsóban temették el.