Erzsébet királynő iskolázatlan volt, oda ugyanis nem járt, de fölöttébb művelt, hisz a legjobb tanárok oktatták az uralkodói palotában. Nem volt útlevele, jogosítványa, vezetékneve, mégis sokat utazott, vezetett, és Elizabeth R. szignóval látta el az iratokat. A széles nyilvánosság előtt kevésbé ismert érdekességeket gyűjtöttünk össze a múlt héten elhunyt királynőről.
A 25 éves hercegnő és férje, Edinburgh hercege 1952. február 6-án – egy nemzetközösségi körúton – Kenyában tartózkodott. Erzsébet és Fülöp az éjszakát a távoli, csak létrán megközelíthető Treetops Hotelben töltötte az Aberdare-erdőben, ahol a páviánokat figyelték a dzsungelben. Az utolsók között értesültek arról, hogy meghalt a hercegnő édesapja, VI. György király – emlékezett vissza udvarhölgye.
„Hercegnőként mászott fel. A király aznap este meghalt. Így királynőként jött le a létrán” – mesélte Lady Pamela Hicks.
Princess Elizabeth entered a #Kenya treehouse 65 yrs ago & emerged the next day as Queen.
— Micato Safaris (@MicatoSafaris) February 6, 2017
The story: https://t.co/byQQ9qRubC#QueenElizabeth pic.twitter.com/G0yOpie5VP
Egyéb különlegességekről is emlékezetes maradt élete.
Sem Erzsébet királynő, sem húga, Margit hercegnő soha nem járt iskolába – idézte fel az Insider. Lilibetet – ahogy otthon becézték – a legkiválóbb magántanárok tanították. Erzsébet és Margit – szülői engedéllyel – 1945. május 8-án, London utcáin a diadalittas tömeggel inkognitóban ünnepelték a második világháború végét.
„Mindannyiunkat sodort a boldogság és a megkönnyebbülés áradata” – mondta négy évtizeddel később. Kalandjukról film is készült a Hercegnők éjszakája címmel.
Az esküvő napján eltört a tiara, az udvari ékszerész azonban a ceremónia kezdetéig sikeresen megfoltozta a fejéket. Erzsébet és férje, Fülöp egyébként távoli rokonok, unokatestvérek voltak harmadágon. Erzsébet apai, Fülöp pedig anyai ágon állt rokonságban Viktória királynővel. Fülöp a görög és a dán királyi családba született, de lemondott címeiről, amikor feleségül vette Erzsébetet. Házasságuk 73 évig tartott, mielőtt a herceg 2021. április 9-én meghalt.
A királynő évente kétszer ünnepelte a születésnapját. Tényleges születésnapja április 21., az Egyesült Királyságban azonban hivatalosan június 11-én emlékeztek meg róla. A hűvösebb hónapokban született uralkodók esetében egy új születésnapot iktatnak be a naptárba, amikor az időjárás már várhatóan kedvez egy felvonulásnak. Erzsébet királynő júniusi, állami születésnapjának elnevezése Trooping the Colour volt, a színpompás menet.
A brit statisztikai hivatal öt évvel ezelőtti adatai szerint egyébként az Egyesült Királyság lakosainak 81 százaléka még nem is élt, amikor trónra lépett. II. Erzsébet volt a világ leghosszabb ideig élő uralkodója.
Hét évtizedes regnálása alatt 15 miniszterelnök váltotta egymást az Egyesült Királyságban. Halála előtt két nappal Liz Trusst bízta meg kormányalakítással. Erzsébet királynő 14 amerikai elnökkel is találkozott.
Pontosan nem sikerült kiszámítani, de annyi bizonyos, hogy több mint 30 corgija volt. Az első kutyusát, Susant, apjától kapta 18. születésnapjára, 1933-ban. A későbbiek közül soknak Susan az őse.
Ráadásul a királyság vizein úszkáló összes hattyú és delfin is az övé. Az uralkodói család a 12. század óta igényt tart az összes hattyúra, amelyek a középkor elején még ínyencségnek számítottak. Ma már persze nem fogyasztják őket, de gyakorlatilag még mindig a család tulajdonát képezik. A királyi hattyúszámláló – ez egy létező munkakör – minden évben megszámlálja a madarakat, és leltározza egészségi állapotukat. Egy 1324-ben hozott rendelet jóvoltából a brit vizeken úszó tokhalak, delfinek és cetek is a mindenkori uralkodóé.
Nem volt útlevele vagy jogosítványa, mivel az okmányokat az ő nevében állították ki. Trónra lépése óta mégis 260 tengerentúli utazáson vett részt, Land Roverén pedig egyszer a szaúdi herceget is kalauzolta egyik vidéki birtokán.
Vezetékneve sem volt. Hivatalos titulusa: „II. Erzsébet, Isten kegyelméből Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának, valamint más birodalmainak és területeinek királynője, a Nemzetközösség feje, a hit védelmezője” volt, ő azonban egyszerűen csak Elizabeth R. aláírással szignált. Az R ebben az esetben a regina, a királynő latin megfelelője. Fia, Károly is immár úgy ír alá, hogy Charles R. Ő a rex, a király.
Erzsébet királynő tehetős volt, de közel sem a leggazdagabb ember az Egyesült Királyságban. A Forbes három éve 500 millió dollárra, 200 milliárd forintra becsülte a vagyonát – ami kisebb, mint a leggazdagabb magyaroké.
Bevételeiben némi pénz az adófizetőktől, a java azonban magánvagyonából származott. A Coutts, az Egyesült Királyság egyik legpatinásabb magánbankja egy külön ATM-et üzemeltetett számára a Buckingham-palotában. Noha mentességet élvezett, 1993 óta önkéntesen rendszeresen fizette a jövedelem- és tőkenyereségadót.
A közelmúltig – lefekvés előtt – minden este megivott egy pohár pezsgőt. Állítólag ebéd előtt „gint és Dubonnet-t fogyasztott egy szelet citrommal és sok jéggel”, ebédhez bort, este pedig egy száraz martinit és egy pohár pezsgőt ivott – ezt állította Margaret Rhodes, a királynő unokatestvére. Tavaly azonban a királynő orvosai azt tanácsolták neki, hogy hagyjon fel a szesz fogyasztásával, helyette igyon vizet és gyümölcslevet.
Több mint három évtizeden át, 1989 óta ugyanazt a meglepően olcsó, alig 3000 forintos körömlakkot használta, az Essie klasszikus halvány rózsaszín lakkját, a Ballet Slippert.
Több mint 200 retikülje volt, amelyekkel titkos jeleket küldött beosztottjainak.
Ha vacsoránál a táskáját az asztalra tette, a személyzet tudta, hogy a következő öt percben véget akar vetni az eseménynek. A földre helyezett táska azt jelezte, hogy haladéktalanul menekítsék ki a társalgásból.
A forgalmas Heathrow repülőtér közelében levő windsori kastélyban néha csak annyit mondott: Boeing vagy Airbus. A hangjukról azonosította a gépeket, lelkésze, Michael Mann püspök szerint pedig tökéletesen hangutánozta a Concorde landolását.
Balmoral környékén egy turistacsoport nem ismerte fel a fejkendőt viselő II. Erzsébetet. Azt tudakolták: találkozott-e valaha az uralkodóval.
„Én nem, de ő igen” – mutatott egy, a közelben posztoló rendőrre.
(Borítókép: II. Erzsébet 1952. szeptember 28-án. Fotó: Bettmann / Getty Images Hungary)