Az elmúlt évben az Egyesült Királyságban és az Európai Unióban mintegy 48 millió madár pusztult el az eddigi legnagyobb madárinfluenza-járvány következtében.
Madárinfluenza jelent meg Magyarország több megyéjében is az idén nyáron, melyek közül legutóbb Hajdú-Bihar megyében észlelték a vírust. Előtte már Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is megjelent. Augusztusban a Nébih bejelentette, hogy hazánkban véget ért a madárinfluenza-szezon. Európa-szerte viszont más a helyzet.
Az Egyesült Királyságban 161 magas patogenitású (kórokozók mennyisége) madárinfluenza (HPAI)-megbetegedést mutattak ki baromfiknál és fogságban tartott madaraknál, ami 3,2 millió madár levágásához vezetett. A korábbi rekordot jelentő 26 esetet 2021-ben regisztrálták – írja a BBC.
Az Egyesült Királyság kormánya szerint a kiselejtezett madarak a teljes termelés kis hányadát teszik ki – hetente mintegy 20 millió madarat.
A korábbi években a vírus többnyire a nyári hónapokban abbamaradt, de ez a járvány egész évben fennáll, és könnyebben terjed a madárpopulációk között. Az Egyesült Királyság fő állatorvosa, Christine Middlemiss szerint az elkövetkező hónapokban tovább nő az esetek száma, ahogy a vándormadarak visszatérnek az Egyesült Királyságba, és ezzel együtt a betegség további kockázatát is magukkal hozzák, amely átterjedhet az állományokba.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és az EU madárinfluenza-referencialaboratóriuma hétfőn tette közzé az Európára és az Egyesült Királyságra vonatkozó legfrissebb madárinfluenza-adatokat, amelyek a 2021 októberétől 2022. szeptember 9-ig terjedő időszak járványkitöréseit követik nyomon.
Összesen 47,7 millió szárnyas pusztult el, miután szeptember 9-ig több mint 2600 baromfit és fogságban tartott madarat megfertőzött a járvány.
A jelentésből az is kiderül, hogy 3573 vadon élő madárnál mutatták ki a vírust, amely 37 országot érintett, és a Svalbardoktól Dél-Portugáliáig és keletre, Ukrajnáig terjedt. A jelentés azonban figyelmeztetett, hogy ez a statisztika nem mutatja a valós számot, amely magasabb lehet.
Bár az EU-ban nem jegyeztek fel emberi fertőzésre utaló esetet, januárban Délnyugat-Angliában volt egy eset. Andrea Ammon, az ECDC igazgatója arra figyelmeztetett, hogy a mezőgazdaságban és az állattenyésztésben dolgozókat továbbra is „fokozottan fenyegeti a fertőzés veszélye”, és felszólította a munkaadókat, hogy javítsák a biztonságot.
(Borítókép: China Photos / Getty Images)