Lemondott a királyi udvartartásban betöltött tisztségéről Vilmos herceg keresztanyja, Susan Hussey, miután rasszista megjegyzést tett kedden egy jótékonysági rendezvényen.
Susan Hussey nemcsak Vilmos herceg keresztanyja, hanem II. Erzsébet egykori udvarhölgye is volt több évtizeden át. A brit sajtóban Erzsébet királynő egyik legfontosabb bizalmasaként és legbefolyásosabb udvarhölgyeként írtak a most 83 éves asszonyról.
Hussey kedden egy jótékonysági rendezvényen vett részt, amelyet a nők elleni családon belüli és nemi erőszak ellen küzdő alapítványok számára rendeztek. Az eseménynek Kamilla királyné volt a házigazdája, és a volt udvarhölgy ezen a rendezvényen elegyedett beszélgetésbe az egyik alapítvány vezetőjével, Ngozi Fulanival.
A társalgás alatt pedig rasszista megjegyzéseket tett rá a származásával összefüggésben.
A megnyilatkozást Ngozi Fulani felháborítónak nevezete, és ezt követően kitört a botrány. Hussey nyilatkozatát elítélte a Buckingham-palota, amely „elfogadhatatlannak és sajnálatosnak” nevezte a megnyilvánulást, és közölték, hogy kivizsgálják az esetet.
Susan Hussey végül szerdán bejelentette, hogy lemond a királyi udvartartásban betöltött tisztségeiről. Mindeközben Vilmos herceg egyik szóvivője is tolmácsolta a trónörökös szavait, és közölte:
a rasszizmusnak nincs helye a társadalomban.
„A megjegyzések elfogadhatatlanok voltak, és helyes, hogy azonnal bejelentette a lemondását” – tette hozzá a szóvivő.
A BBC szerint a Buckingham-palota azt is közölte, hogy Ngozi Fulanit meghívták, hogy személyesen is beszéljenek az incidensről, és azt is hozzátették, hogy Susan Hussey sajnálatát fejezte ki a történtek miatt. Közleményükből az is kiderült, hogy az idős nőnek már csak tiszteletbeli pozíció voltak a királyi udvartartásban.
Először Ngozi Fulani jótékonysága alapítványa tette közzé szerda reggel a két nő között elhangzott beszélgetés leiratát a Twitteren. A posztban „Lady SH”-ként nevezték meg az érintett személyt.
Fulani szerint a trónörökös keresztanyja először félresimította a haját azért, hogy lássa a névtábláját, és azután kérdezte meg tőle, hogy hová valósi:
Susan Hussey: Honnan érkezett?
Ngozi Fulani: A Sistah Space-től. [Ez Fulani alapítványának a neve – a szerk.].
Susan Hussey: Nem, úgy értem, hová valósi?
Ngozi Fulani: Hackney-ben van a székhelyünk. [London egyik városrésze – a szerk.]
Susan Hussey: Nem, én úgy értem, hogy Afrika melyik részéről?
Ngozi Fulani: Nem tudom, arról nincs feljegyzés.
Susan Hussey: Nos, tudnia kellene, hogy honnan származik [...] Tehát honnan származik?
Ngozi Fulani: Innen, az Egyesült Királyságból.
Susan Hussey: Nem, úgy értem, hogy milyen állampolgár?
Ngozi Fulani: Itt születtem, brit vagyok.
Susan Hussey: De valójában hová valósi, honnan származik a népe?
Ngozi Fulani: Az én népem? Hölgyem, ezt mégis hogy érti?
Susan Hussey: Ó, látom, hogy nagyon nem akarja elmondani, honnan származik. Mikor jött ide először?
Ngozi Fulani: Hölgyem! Brit állampolgár vagyok, a szüleim az 50-es években jöttek ide, amikor...
Susan Hussey: Na, tudtam, hogy csak kiböki végül, ön karibi!
Ngozi Fulani: Nem, Hölgyem, én afrikai–karibi származású vagyok, és brit állampolgár.
Harry herceg és Meghan Markle már az utóbbi években is azt állították, hogy a királyi család egyik tagja rasszista megjegyzést tett a gyermekükre a távozásuk előtt.
Azóta sem derült ki, hogy mindennek valóban volt-e alapja, de a hercegi pár emiatt épp a napokban kapott egy díjat a kiállásuk miatt.
(Borítókép: II. Erzsébet és Susan Hussey 2011-ben. Fotó: Chris Radburn – PA Images / Getty Images Hungary)