Folytatódik a botránysorozat, miután a thaiföldi hatóságok rekordmennyiségű szintetikus kábítószert foglaltak le, és egy óvodai mészárlás után hadat üzentek a terjesztőknek.
Egy kis buddhista templom minden szerzetesét kirúgták és elvonóra küldték, miután mindegyikük tesztje pozitív lett metamfetaminra.
A Thaiföld középső részén, Phetchabun tartomány Bung Sam Phan megyéjében található templom mind a négy szerzetesét vizeletvizsgálatra kényszerítette a rendőrség. Egyikük sem ment át a teszten.
A szerzeteseket ezt követően egy egészségügyi klinikára küldték drogrehabilitációra – idézett az AFP hírügynökség egy helyi illetékest.
A templom szent elöljárók nélkül maradt, ami a helyi hívők körében aggodalmat keltett, hogy nem lesznek képesek „érdemszerzésre”, azaz jó cselekedetként ételt adományozni a szerzeteseknek – mondta Boonlert Thintapthai.
A hatóságok azonban gondoskodtak a menesztett drogosok pótlásáról, és rövidesen több szerzetes érkezik a templomba, hogy a hívők eleget tehessenek vallási kötelességeiknek.
Nem derült ki, hogy a rendőrség miért éppen ezt a templomot, és miért éppen ezeket a szerzeteseket szemelte ki a kábítószer-fogyasztás ellenőrzésére.
Mindenesetre az akció egy szélesebb körű, a tiltott szerek kereskedelmének visszaszorítását célzó országos kampány közepette zajlik – emlékeztetett a Vice.
Thaiföldön, Délkelet-Ázsia számos más országához hasonlóan, az elmúlt két évben jelentősen megugrott az országon áthaladó metamfetamin mennyisége. Ennek nagy része Thaiföld, Laosz és Mianmar határainak a találkozására, az Aranyháromszögre vezethető vissza.
Ez, pontosabban a mianmari Shan állam konfliktus sújtotta hegyvidéke a szintetikus kábítószer-kereskedelem hírhedt forrásvidéke.
A mianmari puccsot követően – amikor 2021 februárjában a burmai hadsereg megdöntötte a kormányt, és káoszba taszította az országot – rekordmennyiségű kristályos metamfetamin és metamfetamin-tabletta, más néven jaba árasztotta el a térséget.
Az illegális szintetikus anyagok előállítása és kereskedelme tavaly csúcsot döntött. A hatóságok együttesen közel 172 tonna metamfetamint és több mint 1 milliárd jaba tablettát foglaltak le.
A thai szerzetesek mostani lebukása nem elszigetelt eset. Az elmúlt években a thaiföldi buddhizmus szent intézményét számos, nagy visszhangot kiváltó letartóztatás és botrány övezte.
A szerzetesek korrupcióba, gyilkosságokba és kábítószer-kereskedelembe keveredtek.
Márciusban Luang Pu Tuanchai szerzetes ittas vezetés miatt került a rácsok mögé. Őrizetbe vétele után megmotozták, és több tucat metamfetamin-tablettát találtak nála. Két éve, 2020-ban azzal vált híressé, hogy azt állította: csodatevő képességekkel rendelkezik.
Hozzá hasonlóan januárban egy másik szerzetest is levetkőztettek, és alaposan átvizsgálták ruházatát, miután rajtakapták, hogy metamfetamin-tablettákkal élt, a felesleget pedig eladta a helyi fiataloknak.
A botrányok aláásták a közvéleménynek a thai buddhista szerzeteseibe vetett hitét, sokan pedig reformokat sürgettek, hogy a rossz útra tévedt „szentek” kiszűrésével helyreállítsák a vallás tisztaságáról és igazságosságáról alkotott képet.
A társadalom nagy része megtanulta, hogy a sáfrányszínű kasaját viselő szerzetesek közül nem mindenki szent vagy tiszteletre méltó személy
– mondta egy társadalmi aktivista, Somboon Chungprampree.
A buddhizmus Thaiföld hivatalos vallása, a lakosság 93 százaléka pedig hívő. Az országban több mint 300 ezer szerzetest tartanak számon.
Az elmúlt években a metamfetamin komoly problémává vált Thaiföldön. Az ENSZ bűnüldözési hivatala szerint a az országban lefoglalt kábítószer mennyisége tavaly minden idők legmagasabb szintjét érte el.
Az ország a Mianmarból érkező metamfetamin egyik fő tranzitországa.
A tablettákat az utcán 50 bahtért, 560 forintért vesztegetik.
A múlt hónapban Prayuth Chan-ocha thaiföldi miniszterelnök hadat üzent a kábítószer-kereskedőknek és -terjesztőknek, miután egy volt rendőr, akit metamfetamin birtoklása miatt elbocsátottak a rendőrségtől, 37 embert, köztük gyermekeket ölt meg egy óvodai lövöldözésben – emlékeztetett a BBC.
(Borítókép: egy buddhista szerzetes. Fotó: Mladen Antonov / AFP)