Index Vakbarát Hírportál

A földrengés mellett vulkánkitörés is sújtja Indonéziát

2022. december 4., vasárnap 07:13

Újabb földrengés rázta meg Indonéziát. Szombaton a Richter-skála szerinti 6,1-es erősségű földmozgást észleltek a műszerek Nyugat-Jáva tartományban. Legutóbb november 21-én volt földrengés az országban, akkor legalább 162-en vesztették életüket a katasztrófa miatt. Eközben szombat reggel kitört a Semeru vulkán is, amely 1,5 kilométeres hamuoszlopot lövellt a levegőbe. A hatóságok figyelmeztették a lakosokat, hogy maradjanak távol a kitörés területétől.

A Richter-skála szerinti 6,1-es erősségű földrengés rázta meg szombaton Indonézia Nyugat-Jáva tartományát – számolt be az ország geofizikai hivatala, a BMKG. A hivatal szerint a földrengés epicentruma a szárazföldön volt, így nem okozott cunamit.

A ország katasztrófavédelmi hivatala azt közölte, a rengés következtében egy ember sérült meg, négy ház és egy iskola pedig megrongálódott Garut városában.

Utórengésekről nem érkezett jelentés. A BNPB vezetője, Suharyanto vezérőrnagy azonban arra kérte a lakosokat, hogy maradjanak nyugodtak, éberek és óvatosak, majd hozzátette, hogy egy reagáló csapatot küldenek a szükségletek felmérésére.

A korábban történt földrengésre reagálva még egyszer mondom, maradjanak nyugodtak, éberek, de nem kell leállítaniuk a mindennapi tevékenységüket

– mondta Suharyanto a CNN szerint.

A Tűzgyűrű térségében fekszik

Mint arról az Index beszámolt, legutóbb november 21-én sújtotta földrengés Indonéziát. Akkor Cianjur térségében a Richter-skála szerinte 5,6-os erősségű volt a földmozgás. 

Másnap többszáz rendőrt vezényeltek a helyszínre, hogy segítsék az áldozatokat és felmérjék a kárt. Később azt közölték, 

HOGY 162-RE EMELKEDETT A HALÁLOS ÁLDOZATOK SZÁMA.

Indonézia az úgynevezett Tűzgyűrűn, a Csendes-óceán körüli sávban fekszik, amely gyakori földrengéseket és vulkáni tevékenységet vált ki. Ez a bolygó egyik legaktívabb szeizmikus zónája, amely a Csendes-óceán egyik oldalán Japántól és Indonéziától a másik oldalon Kaliforniáig és Dél-Amerikáig húzódik.

Kitört a Semeru vulkán

Eközben szintén az indonéziai Jáva szigetén kitört a Semeru vulkán, amely 1,5 kilométeres hamuoszlopot lövellt a levegőbe. A hatóságok figyelmeztették a lakosokat, hogy maradjanak távol a kitörés területétől.

A katasztrófavédelmi ügynökség arra szólította fel az embereket, hogy a kitörés központjának 5 kilométeres körzetében ne végezzenek semmilyen tevékenységet, és a lávaömlés veszélye miatt maradjanak 500 méterre a folyópartoktól.

A japán meteorológiai szolgálat közölte, hogy a kitörés után figyelemmel kíséri a szökőár kialakulásának lehetőségét – jelentette az NHK közszolgálati televízió.

Szombat este tört ki

A vulkán szombat este tört ki, a közösségi médiában közzétett videókon szürke hamufelhők látszottak a közeli területeken. A tájékoztatás szerin a vulkáni aktivitás továbbra is a III. szinten maradt, a legmagasabb, IV. szint alatt.

Az indonéz hatóságok maszkokat osztottak ki a helyi lakosoknak.

A Semeru – másnéven Mahameru –, a legmagasabb jávai vulkán, amelynek legutóbbi jelentősebb kitörése tavaly decemberben volt. Akkor 15 ember meghalt, 27 eltűnt. Még egy évvel korábban, 2020 decemberében több ezer ember menekült el a térségből, a láva egész falvakat árasztott el.

Az országban 142 vulkán van. A világon itt él a legtöbb ember, aki tűzhányó közelében lakik, köztük 8,6 millióan 10 kilométeres sugarú körön belül. A szigetországban gyakoriak a földrengések. A 2004-ben Szumátra szigeténél bekövetkezett, 9,1-es erősségű rengés szökőárat okozott, amely 14 országot érintett, és 226 ezer halálos áldozattal járt – írta az MTI.

Rovatok