Csütörtökön a szlovák parlament megvonta a bizalmat a Heger-kormánytól, azonban Zuzana Caputová köztársasági elnök azt tervezi, hogy pénteken visszahívja Eduard Hegert, és újra kinevezi őt kormányfőnek az előrehozott választásokig.
Mint arról beszámoltunk, csütörtökön a szlovák parlament megvonta a bizalmat a Heger-kormánytól. A kormány bukása mellett 78 képviselő szavazott, 20-an pedig tartózkodtak, összesen 102-en voltak jelen.
A Ma7 felvidéki hírportál szerint Zuzana Caputová szlovák köztársasági elnök azt tervezi, hogy pénteken 13:30-kor
visszahívja Eduard Hegert, és újra kinevezi őt kormányfőnek, korlátozott jogkörökkel, az előrehozott választásokig.
Boris Kollár, a szlovák parlament elnöke csütörtök este arról beszélt, hogy 2023 májusában vagy júniusában rendezhetik meg az előrehozott választásokat. Eduard Heger még nem kommentálta ezen kijelentéseket, de a választások idejét illetően állítólag egyetértés van.
Az elnök asszony holnap ad ki részletesebb tájékoztatást az eljárás további menetéről
– mondta Martin Strizinec, Caputová szóvivője csütörtök este.
A bizalmatlansági indítvány elfogadása nem jelenti azt, hogy a kormánytagoknak már másnap távozniuk kell a minisztériumokból, hanem korlátozott jogkörökkel, de Hegerék még néhány hétig, pár hónapig biztosan folytatják a munkát.
Három forgatókönyv lehetséges, ezekben központi szerep jut Zuzana Caputová államfőnek:
Igor Matovic, a kormánypárt vezetője csütörtök délelőtt felajánlotta, hogy lemond a pénzügyminiszteri tisztségről, amennyiben az SaS visszavonja a kormánnyal szemben beadott indítványát, és az állami költségvetést is megszavazza.
A SaS azonban elutasította Matovic ajánlatát, szerintük ugyanis a kormány bukása elkerülhetetlen. Délutáni közleményükben azt írták: a kormány már nem érdemli meg a bizalmukat, elvesztette ugyanis a korrupcióellenes jellegét. Arra is emlékeztettek, hogy a költségvetés jelenlegi tervezetét nem tudják támogatni.
A kabinet számára sorsdöntő szavazás előtt több független képviselő is úgy nyilatkozott, ha a kormány és az ellenzék nem állapodik meg az előrehozott parlamenti választás időpontjában, akkor a kabinet megbuktatására voksolnak.
A kormánykoalíció 2020-ban vette át a hatalmat, de szeptemberben elvesztette többségét, amikor az SaS a Matoviccsal való vitája miatt kilépett a kormányból. Az ellenzéki pártok, köztük a liberális SaS is, bírálták a kormányt, amiért túl keveset tesz azért, hogy segítsen az embereknek megbirkózni az energiaköltségek és az árak emelkedésével.
(Borítókép: Eduard Heger 2022. július 21-én. Fotó: Nicolas Armer / Picture Alliance / Getty Images)