Járványveszély miatt több országban riadót fújtak, miután a január 22-én kezdődő kínai holdújév alkalmából Peking három év elteltével engedélyezte az állampolgárok tömeges utazását külföldre. Párizs és Róma egységes uniós ellenőrzést kezdeményezett.
Olaszországban máris kötelezően tesztelik a Kínából érkező utasokat. Két, Milánóban landoló járaton az utasok fele koronavírus-fertőzötten érkezett.
„Az első járaton a 92 utas közül 35, azaz az érkezők 38 százalékának a tesztje volt pozitív. A második járaton a 120 utas 52 százaléka, egészen pontosan 62 volt Covid-pozitív” – idézte Guido Bertolasónak, Lombardia jóléti tanácsosának adatait a Sky News.
A korábbi évek gyakorlata alapján előreláthatóan több millió kínai kel útra, hogy ünnepük alkalmából szeretteikkel találkozzanak azok után, hogy Kínában feloldották a koronavírussal szemben alkalmazott, rendkívül szigorú zéró tolerancia elvét. Ennek nyomán az országban ugrásszerűen megnőtt a fertőzöttek száma.
Olaszország, Franciaország, Nagy-Britannia, Ausztrália, Kanada mellett Japán, India és Tajvan is kötelezően tesztelteti a Kínából érkező látogatókat.
Az Egyesült Államok területére csak azok a Kínából, Hongkongból vagy Makaóból érkező, kétéves vagy annál idősebb légi utasok léphetnek be, akik indulás előtt legfeljebb két nappal negatív eredményt mutattak fel, vagyis bizonyítottan nem koronavírus-fertőzöttek.
A koronavírus első európai áldozatát 2020. január 24-én Bordeaux-ban azonosították, a fertőzés azonban Olaszországban öltött először járványszerű méreteket.
A szigorú korlátozások alig két hónap alatt, 2020. március 18-ig több mint 250 millió európai életét bénították vagy keserítették meg.
A legtöbb beteget Európában azonosították, mindenekelőtt Franciaországban, Németországban, az Egyesült Királyságban és Oroszországban.
Az áldozatok népességarányos számát tekintve Magyarország a tragikus világranglista élbolyában járt.
A kiutazások engedélyezésével egyidejűleg Hongkong után Kína is lazított a beutazási szabályokon. Ezzel összhangban január 8-tól eltörlik az országba érkezők kötelező, ötnapos karanténját.
A kormány „fokozatosan állítja vissza” a külföldi látogatók beléptetését, de egyelőre nem tudni, mikor engedélyezik a szabad turistautazást.
Egészségügyi szakértők és közgazdászok arra számítanak, hogy a kormányzó Kommunista Párt legalább az év közepéig fenntartja a Kínába való beutazás korlátozását, miközben az idősek millióinak beoltásáért kampányol.
Peking – alig egy héttel a mérföldkőnek számító tiltakozási hullám után – már december elején enyhített a nemzetközi viszonylatban rendkívül szigorúnak számító Covid-politikáján. A lakosságot azóta nem kényszerítik karanténtáborokba. A koronavírussal fertőzöttek – amennyiben enyhe vagy tünetmentes a betegségük – állami intézmények, kórházak helyett otthon is elszigetelhetik magukat.
A bejelentésre, miszerint a kínaiak három év elteltével gyakorlatilag újra szabadon utazhatnak, a többszörösére nőttek a nemzetközi jegyfoglalások és a vízummal kapcsolatos információk lekérdezése az utazási irodák honlapján.
A kínaiak körében a legnépszerűbb úti célok között szerepel Japán, Thaiföld, Dél-Korea, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Ausztrália.
Kína a világjárvány kezdetén, 2020 elején leállította a vízumkiadást a külföldieknek, és az útlevelek kiadását a saját állampolgárainak.
A kínai bevándorlási hivatal szintén január 8-án kezdi meg a külföldre utazó turisták útlevelének kibocsátását.
A világjárvány idején a családi vészhelyzetben lévő kínaiak, valamint azok, akik számára létfontosságú volt a munkához kötődő utazás, kaphattak útlevelet. Ugyanakkor sok, külföldi vízummal rendelkező diákot és üzletembert a határőrök megakadályoztak a kiutazásban.
Azt a maroknyi külföldi üzletembert és másokat, akiket beengedtek Kínába, akár egy hétre is karanténba záratták.
Jóllehet az 1,4 milliárd lakosú országban a közel három éve tartó szigorú korlátozások feloldása a fertőzés tömeges terjedését eredményezheti világszerte, a brit hatóságok egyelőre nem szigorítottak a Kínából érkező utasok ellenőrzésén – jelentette a BBC. Röviddel később azonban módosítottak nézetükön, így január 5-től a Kínából érkező utasok csak negatív teszt felmutatásával léphetnek be a szigetországba.
Ausztrália egyelőre nem vette fontolóra a beutazás rigorózusabb szabályozását.
Kína naponta nagyjából ötezer új fertőzöttről számol be. A helyzet ismerői szerint a számok nagyon alulbecsültek, A napi esetszám inkább az egymilliót közelíti. A Kínából érkező tudósítások szerint a kórházak túlterheltek, a lakosság pedig az alapvető gyógyszerekért áll sorba.
Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja azzal indokolja a Kínából érkezők szűrését, hogy „lelassítsa a vírus terjedését”, és meggyorsítsa az esetleges új mutánsok azonosítását.
A pekingi kormány mégis azzal vádolt egyes nyugati országokat, hogy „elnagyolják a helyzetet”.
„Azt hittem, minden külföldi ország megnyílt. Ez nem rasszizmus?” – írta egy dühös kommentelő a Weibón. Véleményét több ezren lájkolták, ugyanakkor mások megértést tanúsítottak az intézkedések iránt.
„Ez semmi ahhoz képest, amilyen korlátozásokkal a Kínába érkezőket sújtottuk” – jegyezte meg egy másik felhasználó.
Kína elítélte, hogy több mint egytucatnyi ország kötelezővé tette a koronavírustesztek alkalmazását a Kínából beutazókkal szemben, miután a távol-keleti országban példátlanul megnőtt az esetszám.
Bizonyos országok kizárólag Kínából érkező utasokkal szemben léptettek életbe korlátozásokat. Ezek minden tudományos alapot nélkülöznek, és annál inkább elfogadhatatlanok
– jelentette be Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője. Hozzátette: Peking „ennek megfelelően ellenlépéseket tesz”.
Kína jelenleg a legsúlyosabb járványkitöréssel néz szembe, különösen a 25 milliós lakosú Sanghajban, ahol az elmúlt hetekben a lakosság több mint kétharmada fertőződhetett meg koronavírussal – jelentette be a város egyik legnagyobb kórházának vezetője.
„Jelenleg a koronavírus-járvány igen elterjedt Sanghajban: a lakosság mintegy hetven százalékát érintheti, ami húsz-harmincszor nagyobb arány, mint az előző, 2022 tavaszi járványkitöréskor” – mutatott rá Csen Er-csen orvos, a neves sanghaji Rujcsin egyetemi kórház igazgatóhelyettese a People’s Daily című angol nyelvű kínai napilap egyik blogján.
Más kínai nagyvárosokban, például Pekingben, az északi Tiencsinben, a délnyugati Csungkingban vagy a déli Kantonban az egészségügyi hatóságok úgy vélik: túl vannak a járvány csúcsán.
Olaszország egyike annak a 28 országnak, amely a határok nélküli schengeni övezethez tartozik. Párizs mellett az olasz miniszterelnök is a kínai utasok uniós szintű tesztelését szorgalmazza. Giorgia Meloni azzal érvel, hogy enélkül Olaszország saját intézkedései hatástalanok maradnak.
Az EU január 4-én vitatja meg, hogy egységesen és összehangoltan lép-e fel a kínai járványveszéllyel szemben.
A magyar hatóságok nem válaszoltak egyenesen a hvg.hu kérdésére, hogy Magyarországon várható-e bármilyen, a Kínából érkezőket érintő beutazási korlátozás, Covid-tesztelés a repülőtéren, kötelező karantén vagy hasonló intézkedés.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ folyamatosan monitorozza az akut légúti fertőzéseket okozó vírusokat, amelyről rendszeresen tájékoztatja a lakosságot, figyelemmel kíséri az aktuális járványügyi helyzetet, és indokolt esetben javaslatot tesz a szükséges járványügyi intézkedésekre
– így reagált az NNK.
(Borítókép: Kyodo News / Getty Images)