A szokatlanul enyhe időjárás miatt hó nélkül maradtak Svájc világhírű sípályái, ezzel együtt pedig mind a téli sportok szerelmesei, mind a nyaralási szezonból a legtöbbet kihozni vágyó üdülőközpontok vezetői is nagyot csalódtak. Magyarországon már bezárt az eplényi síaréna, de a Normafa sem alkalmas már a téli sportolásra. Az időjárás előrejelzések szerint Európa nagy részén kora tavaszias időjárás uralkodik, amit a hóvastagság alakulása is jól tükröz.
Számos sípálya működését megzavarta a közelmúltbéli 20,9 fokos rekordhőmérséklet, sőt néhányat közülük ideiglenesen be is kellett zárni. A Reuters cikke szerint a svájci Leysin egyik üdülőfalujában csak néhány síelőt lehetett látni, akik egy hóágyúzott keskeny pályán ereszkedtek le.
Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének jelentése szerint Svájc a globális átlagnál kétszer gyorsabban melegszik, ami részben annak tudható be, hogy a hegyvidék megfogja a hőt.
A MeteoSwiss, az ország meteorológiai és klimatológiai hivatala szerint Svájc 2022-es, 7,4 Celsius-fok körüli átlaghőmérséklete volt messze a legmelegebb a feljegyzések 1864-es kezdete óta. Az 1991 és 2020 közötti átlag 5,8 Celsius-fok volt.
Az enyhe téli időjárás miatt az ország síközpontjai és a felvonókat üzemeltető cégek is küszködnek, de próbálnak más szabadidős tevékenységeket elérhetővé tenni a turisták számára. Brambrüesch, egy Davostól nyugatra fekvő kis üdülőhely például karácsonykor megnyitotta alpesi kerékpárútjait, hogy ezzel kompenzálja a későn érkező síszezont.
A tavalyi évhez képest körülbelül 35-40 százalékos visszaesést tapasztalunk
– mondta Armon Cantieni, a Leysinben felvonókat és egyéb létesítményeket üzemeltető Tele-Leysin igazgatója a lapnak. Majd hozzátette, hogy egyértelműen aggódnak a helyzet miatt.
Mint megírtuk, Magyarországon már bezárt az eplényi síaréna, mivel 0 fok feletti hőmérséklet mellett a hópótlás lehetetlen. De a Normafa is hasonló okok miatt vált alkalmatlanná a téli sportolásra. Kakuk András, a Mozgásvilág ügyvezetője az Indexnek elmondta, hogy a legalkalmasabb időjárás a síelésre még várat magára, mivel a pályák havasítását 10 Celsius-fokos melegben már nem tudják hóágyúzással sem megoldani.
A kontinens nagy részén továbbra is enyhe, kora tavaszias időjárás uralkodik, míg az igazi tél a Skandináv-félszigetre és Oroszországra szorult vissza. Az Időkép előrejelzése szerint az enyhe időjárást a hóvastagság alakulása is tükrözi, hiszen a 2010–2022-es időszak átlaga már jóval elmaradt az ezt megelőző 30 éves időszak átlagától, de a mostani időszakkal összevetve még ennél is lehangolóbb a kép.
Európa hólefedettsége ugyanis még az elmúlt 13 év átlagától is jóval elmarad. Az előrejelzések sem adnak több reményre okot: az átlagosnál enyhébb időjárás a következő 6-8 napban is folytatódik, jelentős lehűlésre, nagyobb havazásra egyelőre nincs esély.
Mint arról korábban az Index is beszámolt, soha nem tapasztalt meleget regisztráltak több európai országban is ezen a télen. Hollandiában, Liechtensteinben, Lettországban, Litvániában, Csehországban, Lengyelországban, Dániában és Belaruszban egyértelműen megdőltek a korábbi országos rekordok. Svájcban, Franciaországban és Ukrajnában pedig néhány mérőállomás helyi rekordjait sikerült túlszárnyalni. Például Varsóban a január elsején mért csúcs 4 fokkal haladta meg a korábbi évek januári rekordját. Belarusz 16,4 fokos csúcsa 4 és fél fokot vert rá az előző rekordra.
Spanyolországban, Bilbaóban pedig olyan meleg volt, mint a júliusi átlaghőmérséklet, és Katalóniában több helyen – Barcelonában is – vízkorlátozást kellett elrendelni. Hőmérsékleti rekordok mindig voltak, de azok általában csak néhány tizedes eltérést mutattak, nem pedig 4-5 fokos kilengést.
A téli sportok szerelmeseinek legnagyobb fájdalmára több alpesi és balkáni országban, de Lengyelországban és Ausztriában is bezártak a pályák, mert az összes hó elolvadt. Bosznia-Hercegovinában, a népszerű síközpontban, a Jahorina-hegyen, amely az 1984-es szarajevói téli olimpia egyik helyszíne volt, üresen állnak a sífelvonók az elhagyatott pályák alján.
(Borítókép: Sípálya a svájci Verbier-ben. Fotó: Sean Gallup / Getty Images)