A CNN birtokába került egy, az ukrán katonai hírszerzés által készített részletes jelentés az orosz oldalon harcoló Wagner-zsoldoscsoportról. A dokumentumban részletesen írtak arról, hogy Kelet-Ukrajnában miként vetik be a Wagner fegyvereseit, és azt írták, hogy a zsoldosok közül kerülnek ki az orosz hadsereg legveszélyesebb egységei.
Azt már eddig is tudni lehetett, hogy a Wagner-zsoldosokat azokon a frontszakaszokon vetik be az oroszok, ahol a legdurvább harcok zajlanak. Az utóbbi hetekben ez két kelet-ukrajnai települést jelentett: a hónapok óta ostromolt Bahmutot, valamint a közelében lévő Szoledárt. Szoledárban egyes jelentések szerint csak és kizárólag wagnereseket vetettek be az utóbbi időben, és januárban el is foglalta a várost az orosz hadsereg.
Azt, hogy a wagneresek nagy gondot okoznak az ukrán hadseregnek, még az ukrán hírszerzés is elismerte a CNN által ismertetett dokumentum szerint.
A 2022. decemberi keltezésű dokumentumban azt írták, hogy a városi harcászatban a zsoldosok nagyon hatékonyak, és még annak ellenére is vasfegyelem jellemzi őket, hogy óriási, több ezer fős veszteségeket szenvedtek Bahmutnál.
A rohamcsapatok nem vonulnak vissza, hacsak nem kapnak rá parancsot (…) Ha egy csapat tagjai engedély vagy sebesülés nélkül vonulnak vissza, akkor az a helyszínen történő kivégzéssel büntetendő
– írták a jelentésben. A dokumentumban arra is rávilágítottak, hogy a Wagnernek még a veszteségek sem számítanak.
A rohamozó gyalogságnak tilos segítenie a sebesülteket abban, hogy elhagyják a harcteret, mert az elsődleges feladatuk az, hogy addig folytassák a támadást, amíg el nem érik a célt. Ha a támadás kudarcot vall, akkor is csak éjjel szabad visszavonulniuk
– olvasható a dokumentumban a CNN szerint.
A jelentésben mindemellett azt is leszögezték, hogy egyedül a wagneresek képviselnek igazán hatékony harcerőt taktikailag, mivel az orosz hadsereg zömét egyelőre a kiképzetlen besorozott katonák teszik ki. Az ukránok szerint az is elképzelhető, hogy az újonnan besorozott katonák kiképzésénél és beosztásánál is a Wagner lehet majd a minta. Ez a gyakorlatban azt jelentheti, hogy az orosz hadsereg által eddig leggyakrabban használt zászlóaljharccsoportokkal szemben az ezeknél jóval kisebb, körülbelül egy tucat vagy annál is kevesebb fegyverest tartalmazó rohamcsapatokba szervezik a katonákat.
Az ukrán hírszerzés szerint a wagneresek sikerében (a hatékonyabb harcászati szervezés mellett) annak is szerepe van, hogy hatékonyabban kommunikálnak az egységen belül, és sikeresebben használják felderítésre a drónokat. A sikereikre már a besorozott orosz katonaság is felfigyelt, közülük is egyre többen szeretnének átjelentkezni a zsoldosokhoz.
A rohamoknál először a börtönökből amnesztia fejében toborzott gyalogosokat küldik harcba.
Köztük az ukránok szerint nagyon magas, 80 százalékos lehet a veszteségei arány. Őket követik a tapasztaltabb és jobban (például éjjellátókkal, gránátvetőkkel) felszerelt katonák. Ha egy területet sikerül elfoglalni, akkor tüzérségi támogatást kapnak, amíg be nem ássák magukat.
Mindemellett a wagnereseknek is vannak gyenge pontjaik. Az ukránok az eddigi harctéri tapasztalatok alapján úgy látják, hogy a Wagner-alakulatok támadását elsősorban drónos felderítéssel és egy gyors, precíziós csapással lehet megelőzni. Erre már a jelentés készítése előtt, sőt néhány nappal ezelőtt is volt példa.
A napokban jelent meg ugyanis egy felvétel a világhálón, amelyen az egyik wagneres rohamcsapat megsemmisítése látható Szoledár külterületén. A csapást az ukrán tüzérség hajtotta végre, de az akcióban segített egy drónos felderítőcsapat, a Magyar madarai (Птахи Мадяра) is.
Visszatérve a zsoldosokra: gyenge pontjuk még az is, hogy néha a zsoldosok és az orosz hadsereg többi egysége közt nincs megfelelő kommunikáció. Egy lefülelt telefonhívásban például egy orosz katona arról számolt be, hogy véletlenül kilőtték a Wagner egyik harcjárművét.
A CNN emellett másik forrásból, az ukrán hírszerzés által megszerzett egyik hangfelvételből arról is információhoz jutott, hogy a Wagner-zsoldosok nemcsak nem kérnek, hanem nem is adnak kegyelmet. A hangfelvétel szerint brutálisan bánnak az elfogott ukránokkal, kínozzák és megcsonkítják őket.
A Wagner-csoport alapítója, Jevgenyij Prigozsin a sikerek miatt egyre befolyásosabbá válik az orosz oldalon. Két hónapja egy orosz származású kutató, Andrej Kolesznyikov azt mondta, hogy Prigozsinnak ahhoz hasonló befolyása van Putyinra, mint amilyen egykor a hírhedt Grigorij Raszputyinnak volt az orosz cári családra.
Putyinnak mindenáron szüksége van a katonai sikerekre. Prigozsinnak van egy negatív, ördögi karizmája, és a karizma bizonyos értelemben vetekszik Putyinéval. Putyinnak most nagy szüksége van rá ebben a formájában
– mondta a kutató. Prigozsin erre a kijelentésre nem sokkal később reagált is, és azt mondta, Raszputyinnal ellentétben (aki egykor az orosz trónörökös vérzékenységét kezelte sikeresen) ő nem képes kezelni a vérzékenységet, viszont képes közvetlen közelről kivéreztetni Oroszország ellenségeit.
Raszputyin vagy sem, annyi biztos, hogy a zsoldosok egyre nagyobb anyagi támogatást kapnak. Prigozsin szerint például már vannak saját tüzérségi ütegeik, rakétavetőik és légvédelmi eszközeik is. Az alapító odáig merészkedett, hogy kijelentette:
SZERINTE MA A WAGNER LEHET A VILÁG LEGTAPASZTALTABB HADSEREGE.
Arról is beszélt, hogy szerinte a Wagner sokkal demokratikusabban működik, mint az erősen hierarchizált orosz hadsereg. Állítása szerint a rohamcsapatok parancsnokai az egyszerű katonákat is meghallgatják, ők maguk pedig állandóan egyeztetnek a saját vezetőikkel.
Az orosz-ukrán háború keddi eseményeit percről percre közvetítjük ebben a cikkünkben.
(Borítókép: A Wagner-csoportot dicsőítő graffiti Belgrádban 2023. január 20-án. Fotó: Oliver Bunic / AFP)