Joe Biden amerikai elnök választási kampánystábja nyilatkozatot adott ki kedden, amelyben felelőtlennek tartják az Alphabet által működtetett YouTube videómegosztót, mert nem vizsgálja tovább a 2020-as elnökválasztással kapcsolatos választási csalásokról szóló hamis állításokat.
A YouTube pénteken közölte, hogy többé nem távolít el olyan tartalmakat a felületéről, amelyek hamis állításokat terjeszthetnek a 2020-as vagy az azt megelőző elnökválasztásokkal kapcsolatban. Joe Biden amerikai elnök stábja szerint ez felelőtlenség és erőszakhoz vezethet.
A YouTube meggondolatlan és felelőtlen döntése a demokrácia további hanyatlását és esetlegesen erőszakot fog előidézni, ezért arra kérjük őket, hogy gondolják át ezt a lépést
– közölte Kevin Munoz, Biden újraválasztási kampányának szóvivője a nyilatkozatban.
A YouTube szerint azonban míg egyes tartalmak eltávolítása valóban gátat szabott bizonyos hamis állításoknak, ugyanakkor ez a gyakorlat akaratlanul is a politikai közbeszéd korlátozásának nem kívánt hatását okozhatja.
Donald Trump volt amerikai elnök azt állította hogy széles körű választási csalás miatt szenvedett vereséget a 2020-as elnökválasztáson. A volt elnök támogatói ez után támadták meg a Capitolium épületét 2021. január 6-án.
Munoz közölte, a YouTube mostani lépése nem másíthatja meg azt a tényt, hogy Biden tisztességesen nyerte meg a 2020-as elnökválasztást, de véleménye szerint
a közösségi médiát szolgáltató cégek szerepet játszottak a választási hazugságok terjesztésében.
A hivatalban lévő demokrata elnök április végén jelentette be, hogy újra jelölteti magát a 2024-es elnökválasztáson, Trump pedig már novemberben jelezte, hogy ő is ismét harcba száll majd az Egyesült Államok elnöki tisztségéért.
Tavaly novemberben nagyszabású gyűlöletbeszéd elleni csúcsot tartottak Washingtonban, ahol a YouTube és a Facebook megígérte, hogy több figyelmet fordít majd a szélsőséges tartalmak kiszűrésére. Biden az eseményen beszélt arról, hogy ezeket a felületeket jobban ellenőrzés alatt kell tartani és bejelentette, arra fogja kérni a kongresszust, tegyen lépéseket annak érdekében, hogy az érintett cégek jobban felelősségre vonhatók legyenek a gyűlöletbeszéd terjesztése esetén. Több amerikai törvényhozó és szakértő évek óta bírálja a YouTube-ot, a Facebookot és a Twittert, amiért teret adnak felületeiken a gyűlöletbeszédet és az erőszakot szító bejegyzéseknek – írta az MTI.