A dél-koreai hadsereg pénteken bejelentette, hogy megtalálta a két héttel ezelőtt lezuhant észak-koreai űrrakéta roncsának egy nagyobb darabját.
A roncsdarab Szöul feltételezése szerint annak az észak-koreai katonai felderítő műholdat szállító rakétának a kilövés második fázisánál használt része, amelyet sikertelenül próbáltak fellőni május végén.
A henger alakú roncsdarabot a Sárga-tengerből emelték ki csütörtök este – jelentette be a dél-koreai vezérkari főnökök egyesített bizottsága pénteken.
A szöuli televíziós csatornák beszámolója szerint a 12 méter hosszú roncsdarabot egy dél-koreai haditengerészeti támaszpontra szállítják, hogy ott amerikai szakértőkkel közösen vizsgálják meg.
Szöul reményei szerint a vizsgálat további információkkal szolgál az észak-koreai rakétaprogram helyzetéről és fejlettségi szintjéről. Az űrrakéták és a nagy hatótávolságú rakéták működési elve nagyrészt ugyanazon a technológián alapul.
Észak-Korea május 31-én, röviddel az első katonai felderítő műholdjának fellövést követően elismerte, hogy műszaki hiba történt.
A hordozórakéta a dél-koreai Eocsheonkto szigettől 200 kilométerre nyugatra zuhant a nyílt tengerbe.
A dél-koreai hadsereg már akkor bejelentette, hogy kiemeltek egy roncsdarabot a tengerből, amelyről feltételezték, hogy a lezuhant hordozórakéta egy darabja. Szöul folytatja a további roncsdarabok keresését.
Az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea mind elítélték a sikertelen rakétakilövést, és azzal vádolták meg Phenjant, hogy az ország interkontinentális ballisztikus rakétaprogramjához (ICBM) szorosan kapcsolódó technológiát tesztelt a mostani rakétakilövéssel.
Az ENSZ vonatkozó tiltó határozatai ellenére Észak-Korea tovább növelte a ballisztikusrakéta-kilövési tesztjeinek a számát, amelyek a különböző kategóriáktól függően akár nukleáris robbanófejjel is felszerelhetők.
Észak-Korea szinte teljes nemzetközi elszigeteltségében lényegében fittyet hány az ENSZ-határozatokra és tilalmakra – számolt be az MTI.