Már hetek óta zajlanak tüntetések országszerte Bulgáriában, miután egy férfi családon belüli erőszakot követett el volt barátnője ellen, amiért mindössze könnyű testi sértés gyanúja miatt emeltek ellene vádat. A tüntetők többek között azt követelik, a kormány szigorítson a családon belüli erőszakért kiszabható büntetéseken – akár még célt is érhetnek vele.
Augusztus 7-én ül össze a bolgár Nemzetgyűlés, hogy egy rendkívüli ülésen szigorítsanak a büntetőtörvénykönyvön, vagy legalább elkezdjenek róla tárgyalni. Az ügy előzménye, hogy már hetek óta egyre nagyobb tüntetéseket tartanak a főváros Szófia mellett más nagyobb városokban, amiért még június 26-án egy bolgár férfi megtámadta korábbi barátnőjét.
A 18 éves nőt amellett, hogy halálosan megfenyegette, többször is megkéselte, eltörte az orrát, és leborotválta a haját is. Az erőszak során annyira megsebesítette, hogy 400 öltéssel varrták össze a sebeit.
Annak ellenére, hogy már egy több hónapos esetről beszélünk, a bolgárok azután kezdtek el tüntetni, hogy az ügyészség arra hivatkozva, hogy a nő nem szenvedett maradandó sérüléseket, és mivel úgy gondolták, a nőnek az élete sosem volt veszélyben,
ezért mindössze könnyű testi sértéssel vádolták meg a 26 éves erőszaktevőt.
A férfit annak ellenére csak ezzel vádolták meg, hogy sajtóhírek szerint ez már a harmadik ilyen jellegű esete.
Az erről szóló híradások pedig felháborították a bolgárokat, akik azóta hetente többször is kimennek tüntetni, ahol amellett, hogy a kormánytól hatékonyabb fellépést követeljenek, azt szeretnék elérni, hogy az ügyészség is vegye komolyabban az ehhez hasonló bűncselekményeket.
A tüntetésnek már négy kézzelfogható eredménye is lett: egyrészt a vádemelő ügyész lemondott, aki mindössze könnyű testi sértés miatt emelt volna vádat a 26 éves bolgár férfi ellen, ahogy a nőt kivizsgáló orvos is, akinek jelentése alapján döntött a mindössze könnyű testi sértésről szóló vádemelésről az ügyészség.
A lemondott ügyész helyét átvevő társa könnyű helyett már „közepes” testi sértéssel, illetve többszöri halálos fenyegetéssel vádolják, miközben a nyomozás még továbbra is zajlik.
Ugyanakkor az olykor egyszerre 20 városban több ezer embert megmozgató tüntetéseknek a legnagyobb eredménye az, hogy
a nemrég megalakult új bolgár kormány bejelentette, augusztus 7-én rendkívüli ülést tartanak, ahol terveik szerint szigorítanának a jogszabályokon.
A cél az, hogy a jelenleginél súlyosabb büntetést kapjanak könnyű és enyhe testi sértéssel kapcsolatban is, ahogy a lelki bántalmazást is bűncselekménynek minősítenék.
Mint azt a Deutsche Welle erről szóló riportjában megjegyzi, csak a tavalyi évben 26 nőt gyilkolt meg volt partnere. Emellett egy családon belüli erőszak visszaszorításáért küzdő civil szervezet adatai szerint,
a 18 és 74 év közötti bolgár nők több mint húsz százalékát életében már legalább egyszer megtámadta volt vagy jelenlegi partnere.
A tüntetők már csak ezért is várnak hatékonyabb felmérést a bolgár belpolitikai válságot épp kezelni próbáló jobbközép GERB és a GERB ellenében létrejött centrista Folytatjuk a Változást! (PP) koalíciós kormányától.
Az egyébként konzervatívabb világnézetű Bulgáriában a nők védelmét előmozdítani kívánt Isztambuli Egyezményt sem ratifikálta – sőt, a 2011-es dokumentum az utóbbi években egy kemény kultúrpolitikai harc alapját adta a bolgár politikusok között.
Ha önt vagy ismerősét erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véli, emberkereskedelem áldozata lett, hívja az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes, 06 (80) 20-55-20-as számon.
A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06 (80) 505-101-es telefonszámon.