Bécs támogatja a további közeledést Ankara és Brüsszel között, de Törökország teljes jogú EU-tagsága nem elképzelhető Ausztria számára – mondta Karl Nehammer a Die Weltnek adott interjúban. Az osztrák kancellár az orosz–ukrán háborúra is kitért néhány gondolat erejéig.
A kancellár hangsúlyozta, hogy Törökország és Ausztria jelenleg sikeresen együttműködik a két ország közötti kapcsolatok javítása érdekében. „A közeljövőben Recep Tayyip Erdogan török elnökkel is találkozom” – jelentette ki a politikus.
Az ukrajnai háborúval kapcsolatban Nehammer kifejtette, hogy azt, aki azonnali tűzszünetben gondolkodik, nem szabad eleve úgynevezett Oroszország-pártinak bélyegezni. „De a tűzszünetről nem a Nyugatnak, hanem Ukrajnának kell döntenie” – jegyezte meg a politikus a Die Weltnek.
Szerinte fontos, hogy a tűzszünetről és a békéről szóló tárgyalásokba olyan országokat is bevonjanak, mint Törökország, Szaúd-Arábia, Kína és India.
„Amíg a háború dúl, szolidárisak leszünk Ukrajnával, és humanitárius támogatást nyújtunk” – ígérte a kancellár. Hangsúlyozta, hogy Ausztria külön programot indított, hogy segítséget nyújtson az ukrajnai civilek számára.
Korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is arról beszélt, hogy azonnal oroszbarátsággal vádolják azokat, akik azonnali tűzszünetért kiáltanak.
A tárcavezető Szlovéniában arról beszélt, hogy az EU külügyi tanácsa a távoli fegyveres konfliktusok esetében általában béketárgyalást sürget a szemben álló felek között, azonban most, amikor a kontinensen dúl háború, sajnos nem ezt az álláspontot képviseli a blokk, annak ellenére sem, hogy immár másfél éve nem sikerült közelebb kerülni a békéhez.
Ha valaki kiáll az azonnali tűzszünet és béketárgyalások mellett, akkor rögtön elítélik, és orosz kémnek, a Kreml propagandistájának, Putyin barátjának bélyegzik
– fogalmazott.
Az orosz–ukrán háború fejleményeit hétfőn is percről percre követjük ebben a cikkünkben.