Bartlomiej Sienkiewicz lengyel kulturális és örökségvédelmi miniszter felmentette a közszolgálati televízió, a rádió és a PAP állami hírügynökség vezérigazgatóit, és új felügyelőtanácsokat alakított ki a közmédiában szerdán – közölte a lengyel kulturális tárca (MKiDN). A korábbi lengyel kormányzó, jelenleg ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) párt képviselői válaszul tiltakozó akcióba kezdtek „a demokrácia védelmében”.
A tárca közleménye szerint a felmentést a szejmben kedd éjjel megszavazott határozat indokolja. Az októberi parlamenti választások nyomán többségbe került koalíció által megszavazott dokumentum „javító intézkedéseket” követel a közmédiától.
Az MKiDN szerint jogilag érvénytelen a lengyel alkotmánybíróság múlt csütörtöki figyelmeztetése, melynek értelmében az illetékes miniszternek tartózkodnia kell a közmédiát működtető társaságok felszámolásától, és vezetésük leváltásától. A figyelmeztetést a testület a jelenleg ellenzéki, múlt hétig kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) képviselőinek beadványára adta ki.
Ennek megvitatását a testület január 16-án tűzi napirendre.
Donald Tusk lengyel kormányfő egy keddi sajtóértekezleten arról beszélt, hogy a jövő évi lengyel költségvetésben egyelőre nem biztosítják a közmédia finanszírozását, mivel az csak a jelenlegi helyzet „javítása” után válik lehetségessé.
A korábbi lengyel kormányzó, jelenleg ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) párt képviselői szerdára virradó éjjel tiltakozó akciót kezdtek a közszolgálati televízió (TVP) varsói székháza előtt „a demokrácia védelmében”.
A PiS frakciójának nagyobb része, 109 képviselő, köztük Jaroslaw Kaczynski pártelnök nem vett részt a közmédiáról szóló szavazáson, többségük ehelyett a TVP Woronicza utcai központi székházához vonult.
Kaczynski a TVP Info hírtelevíziónak a helyszínen nyilatkozva elmondta: a demokrácia védelmében tüntetnek.
Nincs demokrácia médiapluralizmus nélkül, erős kormányellenes média nélkül, és Lengyelországban ez jelenleg a közszolgálati média
– nyilatkozott a PAP jelentése szerint.
A PiS elnöke bejelentette, hogy a párt képviselői ezentúl tízfős csoportokban állandó ügyeletet fognak tartani a TVP székházánál. Az MTI szerint a PiS képviselői jelen vannak a köztelevízió másik, belvárosi székhelyénél is.
Védeni kell azt, hogy a közszolgálati televízió más álláspontot képviselhessen, mint a TVN
– fogalmazott Mateusz Morawiecki volt kormányfő.
Donald Tusk kormányfő kedden kijelentette, a szejm határozata „az első lépést jelenti a közmédia megjavításában“.
Andrzej Duda államfő a szejm határozata kapcsán hangsúlyozta, nem vonja kétségbe a parlamenti többség jogát a jelenlegi törvények módosításához, az alkotmány megkerülésével azonban nem szabad változtatni a közszolgálati média helyzetén.
Szerda délelőtt elérhetetlenné vált a közszolgálati TVP Info hírtelevízió adása. A többségi parlamenti koalíciót vezető Polgári Platform (PO) párt X közösségi felületén azt írták:
Vége a TVPiS-nek. A TVP Info kikapcsolva
Szerda délután Rafal Bochenek, a PiS szóvivője a PAP hírügynökségnek elmondta, „a PO tisztviselői törvénytelenül betörtek” a közszolgálati televízió (TVP), a közszolgálati rádió és a PAP hírügynökség székházaiba. Bochenek szerint a rendvédelmisek „brutálisan megtámadták” a PiS képviselőit is. A szóvivő „minden alapelv megsértésének” nevezte a fejleményeket.
Krzysztof Smiszek új igazságügyiminiszter-helyettes szerda reggel a közszolgálati rádió wroclawi csatornáján elismerte, hogy a szejm kedd éjjeli határozata „nem jogalkotó”, mindazonáltal „alapot ad a konkrét döntéshozatalra jogosult kultuszminiszter lépéseihez”. A miniszter ezért „radikális döntéseket hoz” – közölte. Hozzátette, a kormány „elszánta magát arra”, hogy „helyre teszi [...] a gyűlöletet és megvetést terjesztő” TVP-t és általában a közmédiát.
Maciej Swirski, az országos rádió- és televíziótanács (KRRiT) elnöke az X-en „kirívó jogsértésnek” nevezte a közmédia vezetésének felmentését. A TVP Info adásának és a hírtévé internetes honlapjának kikapcsolása pedig „jogtalanság, amely az (1981-es) hadiállapot legrosszabb idejét idézi fel”– írta.