Bővült azoknak az országoknak a száma, ahová vízummentesen utazhatunk, ezzel egyidejűleg pedig változott a legértékesebb útlevelek rangsora. Ázsiójukat az határozza meg, hány országba lehet velük beutazási engedély nélkül belépni.
A 2024-es év elején – eddig példátlan módon – hat ország tört az élre. Az eddigi listavezető Szingapúr mellé felzárkózott Franciaország, Németország, Olaszország, Japán és Spanyolország. Ezeknek az országoknak az állampolgárai 194 úti célt látogathatnak vízummentesen. A londoni Henley tanácsadó cég 19 éve rangsorolja az útleveleket a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség, az IATA exkluzív adatai alapján – soha korábban nem volt ennyi gond nélkül látogatható térség.
Az ázsiai nemzetek – Japán és Szingapúr – uralták az első helyet az elmúlt öt évben, Európa azonban diadalmasan hozza be lemaradását.
A részletek előtt áruljuk el azonnal, hogy a magyar útlevél – az amerikaival és a kanadaival – az élmezőnyben, megosztva a hetedik helyen végzett.
A magyar úti okmánnyal 188 úti cél látogatható vízummentesen.
Tavaly nyáron ez a szám még csak 186 volt, de most már többek között Kenyával is bővült a lista.
Dél-Koreával holtversenyben a második helyen az a két ország végzett, amelyek közül az egyik NATO-csatlakozását már jóváhagyta a magyar törvényhozás, a másikét még nem, azaz Finnország és Svédország 193-193 úti céllal.
Eggyel kevesebbel, 192-vel szorult a harmadik helyre Ausztria, Dánia, Írország és Hollandia – összegezte az eredményeket a CNN.
A negyedik helyen Belgium, Luxemburg, Norvégia, Portugália és az Egyesült Királyság áll, az ötödiken pedig Görögország, Málta és Svájc. Ausztrália és Új-Zéland javított helyezésén, és a hatodik helyre került Csehországgal és Lengyelországgal.
Ha bárki kíváncsi egy ország útlevelének „értékére”, egy kattintással leellenőrizheti a Henley honlapján.
Az eltelt évtizedben a leggyorsabban az Egyesült Arab Emírségek útlevelének értéke javult: 2014 óta 106 úti céllal bővült az emírségekben kiadott úti okmánnyal vízummentesen látogatható területek száma. A dubaji útlevél ezzel most a tizenegyedik helyre tornázta fel magát.
Általános tendencia a nagyobb utazási szabadság, ugyanakkor tágul a mobilitási szakadék az elsők és az utolsók között
– idézte a Bloomberg a Henley & Partners elnökét, az útlevélindex alapítóját.
„A vízummentesen elérhető úti célok átlagos száma a 2006-os 58-ról 2024-re 111-re nőtt” – emlékeztetett Dr. Christian Kaelin, de hozzátette, hogy a legjobb helyezettek elképesztően sok, 166-tal több célállomásra utazhatnak vízummentesen, mint a lista végén kullogó afgánok. Számukra csupán 28 úti cél vízummentes. A szíreket beutazási engedély nélkül 29, az irakiakat 31, a pakisztániakat pedig 34 országban látják szívesen.
Az Arton Capital útlevélindexe ezzel szemben 193 ENSZ-tagország és hat terület – Tajvan, Makaó, Hongkong, Koszovó, a palesztin területek és a Vatikán – útlevelét értékeli valós időben, a hivatalos kormányzati portálok adatai alapján.
Ezen a magyar útlevél rangsorban az ötödik. A magyar úti okmánnyal a világ 88 százaléka látogatható szabadon – állapította a pénzügyi tanácsadó cég.
Ezen a listán az Egyesült Arab Emírségek került az első helyre, 180-as mobilitási értékkel. Összehasonlításul a magyar mutató 175.
Az Arton Capital összefoglalója szerint tavaly nőtt a globális mobilitás, Albániát pedig egyenesen „feltörekvő csillagnak” nevezte. „A köztudottan szorgalmas polgárok iránti kereslet drámaian megnőtt, a kormányok sorba álltak, hogy országukban megkönnyítsék az albánok számára beutazást és munkavállalást” – áll a cég közleményében.
Az albán útlevél mobilitási indexe 121, ezzel a 42. helyre sorolták.
Az idei év elején a Henley útlevélindexe alapján az alábbi országok útlevelei voltak a legértékesebbek a vízummentesen látogatható úti célok száma szerint:
(Borítókép: Aaftab Sheikh / Getty Images)