Orbán Viktor miniszterelnök kedden telefonon megbeszélést folytatott David Cameron brit külügyminiszterrel – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát irányító helyettes államtitkár.
A tárgyalásról közösségi oldalán beszámolt David Cameron is. A jelenlegi külügyminiszter és korábbi brit kormányfő azt írta: Svédország gyors NATO-csatlakozásának fontosságáról tárgyaltak.
David Cameron azzal érvelt, hogy a szövetség és az euroatlanti térség biztonságosabb, a NATO pedig erősebb lenne Svédország csatlakozásával.
A brit tárcavezető kitért Ukrajna támogatásának ügyére is.
Megírtuk, hogy Orbán Viktor szerdán magyarországi látogatásra hívta meg Ulf Kristerssont, Svédország miniszterelnökét.
Mint Havasi Bertalan közölte, a kormányfői tárgyalások témája a meghívólevél szerint Svédország NATO-csatlakozása, valamint a magyar–svéd kétoldalú kapcsolatok erősítése a kölcsönös bizalom elmélyítésével.
Sajtóinformációk szerint a török parlament a héten szavazhat Svédország NATO-csatlakozásának ratifikálásáról. Az MSZP ezután kezdeményezte az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az előző héten azt mondta, a magyar kormány még mindig arra vár, hogy a svéd kormány megkeresse őket bizonyos konfliktusok miatt.
Korábban Jens Stoltenberg NATO-főtitkár elmondta, hogy Svédország a szövetség nyári csúcsáig biztosan belép a tagok közé. Az Index ezzel kapcsolatban szintén a Kormányinfón megkérdezte: megszavazza-e ezt addig a Magyar Országgyűlés?
Gulyás Gergely azt mondta: úgy látszik, hogy a svédeknek nem olyan fontos ez, mert a kormányt nem keresték, a bizalom erősítéséhez kapcsolatfelvételre van szükség, mert vannak aggályok a svédekkel szemben.
Bóka János európai ügyekért felelős miniszter nem sokkal korábban szintén arról beszélt, hogy „a svéd NATO-tagság ratifikációjának időpontja attól függ, milyen gyorsan és hatékonyan halad a bizalomépítés Magyarország és Svédország között, ezzel megnyugtatva azon magyar parlamenti képviselőket is, akiknek kétségeik és aggályaik vannak. A kulcs tehát a magyar–svéd politikai párbeszéd.”