A román államfő szerint az idei romániai és európai parlamenti választások eredményének a román társadalom demokratikus érettségét kell tükröznie, Románia nem fogja megengedni, hogy értékrendjét szélsőséges irányzatok kezdjék ki.
Iohannis – akinek eltűnését néhány napja jelentették a rendőrségen – keddi beszédében, melyet a Bukarestben akkreditált nagykövetek előtt mondott, felvázolta a román külpolitika 2024-es céljait.
Bukarest tovább akarja erősíteni stratégiai partnerségét az Egyesült Államokkal, ugyanakkor aktív szerepvállalással akarja érdekeit érvényesíteni az EU-ban és a NATO-ban
– mondta, majd hozzátette, hogy „Románia európai stratégiai partnereivel – köztük Magyarországgal is – fejleszteni akarja kétoldalú kapcsolatait” – írja az MTI.
Az államfő kiemelte: a NATO washingtoni csúcsértekezletén Bukarest legfőbb célja a keleti szárny további erősítése, kiváltképp a Fekete-tenger stratégiai jelentőségének tudatosítása. Üdvözölte, hogy az Egyesült Államok először fogadott el külön stratégiát a Fekete-tenger térségére.
Elmondta, hogy Románia továbbra is támogatja a háború sújtotta Ukrajna szabadságát, szuverenitását és az „ország területi épségét bátran védelmező ukrán lakosokat”. A háború befejezésével kapcsolatban a román álláspont nem változott:
csak Ukrajna dönthet arról, hogy mikor és milyen paraméterek mellett kezdődjenek az esetleges béketárgyalások
– szögezte le a román államfő.
A közel-keleti válsággal kapcsolatban Iohannis rámutatott: Románia határozottan elítélte a Hamász agresszióját, ugyanakkor álláspontja szerint a tartós békét csak olyan politikai megállapodás hozhatja el, amely elismeri Izrael önvédelemhez, illetve a palesztinok önálló államhoz való jogát.