Péntek este lövöldözés történt Oroszország fővárosában, Moszkvában a Crocus City Hall nevű bevásárlóközpontban, a város északnyugati részén. Az eddigi nem hivatalos jelentések szerint legalább 115 halálos áldozata lehet a merényletnek, amit a jelentések szerint öt fegyveres követett el. Az Iszlám Állam magára vállalta a terrortámadást.
A RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség jelentése szerint pénteken több fegyveres lövéseket adott le egy moszkvai koncertteremben, több ember megsérült – szemlézte az AP hírügynökség. Egyes jelentések szerint legalább 115 halálos áldozat lehet.
A szunnita dzsihádista szervezet, az Iszlám Állam magyar idő szerint pénteken, késő este a Telegram-csatornáján magára vállalta a terrortámadást.
A RIA Novosztyi szerint a támadók legkevesebb öten lehettek.
Álruhás emberek legalább hárman berontottak, és automata fegyverekkel tüzet nyitottak. Biztosan vannak sebesültek
– mondta a hírügynökség tudósítója, akinek elmondása szerint ezután a fegyveresek gránátot, gyújtóbombát vagy Molotov-koktélt is használtak, emiatt gyulladhatott ki a tetőszerkezet.
„Az emberek, akik a csarnokban voltak, a földre feküdtek, hogy elkerüljék a lövöldözést, körülbelül 15-20 percig feküdtek, majd kúszva kezdtek kijutni. Sokaknak sikerült is. Az épületben tűz ütött ki” – jelentette a tudósító.
Az állami TASZSZ hírügynökség is beszámolt a Crocus City Hallban történt lövöldözésről, amely az orosz főváros északnyugati szélén lévő hatalmas bevásárlóközpontban található koncertteremben történt.
Több más orosz médium azt közölte, hogy a koncertterem lángokban állt. Az orosz üzenetküldő alkalmazások csatornáin közzétett videókon hatalmas fekete füstfelhők emelkedtek az épület fölé. A bűnügyi tudósításokra szakosodott 112-es orosz hírügynökség 40-nél is több halottra és több mint 100 sérültre becsüli az áldozatok számát.
A közösségi médiában megjelent felvételek szerint péntek este elfogták az első terroristát Moszkvában. A Portfolio azt írja, hogy egyes szemtanúk szerint 5-10 fegyveres támadhatta meg a koncerttermet, közülük négy – az orosz hatóságok körözési utasításai szerint – elmenekült a helyszínről.
Az orosz hatóságok jelentése szerint a bevásárlóközpont parkolójában az elkövetők kocsiját is megtalálták, amelyhez tűzszerészeket hívtak a jármű átvizsgálására. Úgy tudni, az autóban további robbanóanyagot találtak. Más beszámolókból az derült ki, hogy több fegyveres a túszokkal együtt barikádozta el magát a lángoló épületben, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat kiküldött egysége pedig megrohamozta az épületet.
Az mk.ru hírportál információi szerint a Crocus City Hall biztonsági őrei nem rendelkeztek lőfegyverrel, az állomány tagjai csak gumibottal és sokkolóval voltak felszerelve. Az előzetes jelentések szerint az első áldozatok között több biztonsági őr is lehetett.
A The Guardian tudósítása szerint Szergej Szobjanin moszkvai polgármester „nagy tragédiának” nevezte a támadást. Azt is elárulta, hogy legalább 50 mentőautót küldtek a támadás helyszínére.
„A támadók feltehetően egy koncert közben, automata fegyverekkel nyitottak tüzet az épület bejáratára, majd tűz keletkezett az épületben” – közölte a katasztrófavédelem. A hatóságok szerint legfeljebb öten vettek részt a támadásban. A polgármester egyúttal minden sport-, kulturális és egyéb tömegrendezvényt lemondott Moszkvában a hétvégére, ezt később az egész országra kiterjesztette a kulturális miniszter.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő a történteket terrortámadásnak minősítette. Mint fogalmazott, a támadást az egész nemzetközi közösségnek el kell ítélnie.
Az orosz külügyminisztérium folyamatosan kapja a világ különböző országaiból érkező hívásokat egyszerű állampolgároktól, akik részvétüket fejezik ki a Crocus City Hallban történt szörnyű tragédiával kapcsolatban, és határozottan elítélik ezt a véres terrortámadást, amely az egész emberiség szeme láttára történik.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Sky News beszámolója szerint elmondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnököt folyamatosan tájékoztatják a Crocus City Hallban történt eseményekről. Azt is hozzátette, hogy az orosz elnök minden szükséges utasítást elrendelt a kialakult helyzet miatt.
Dmitrij Medvegyev kommentárjában részvétét fejezte ki az áldozatok felé, aki Marija Zaharovához hasonlóan szintén terrortámadásnak nevezte az eseményeket.
A terroristák csak a megtorló terrort értik. Semmilyen tárgyalás vagy nyomozás nem segít, ha az erőszakra válaszul nem erőszakot alkalmaznak, és nem a terroristák teljes megsemmisítése, valamint családjaik ellehetetlenítése a cél
– fogalmazott Medvegyev, hozzátéve: ha bebizonyosodik, hogy az ukránok állnak a mostani támadás mögött, akkor Oroszország „könyörtelenül megsemmisíti őket”.
Paczolay Máté magyar külügyi szóvivő az Index megkeresésére elmondta, hogy a külügyminisztériumnak jelenleg nincs tudomása magyar áldozatokról, a nagykövetség munkatársai pedig valamennyien biztonságban vannak.
A konzuli védelemre regisztrált állampolgárainkat értesítettük, és az illetékes hatóságokkal szorosan együttműködve folyamatosan nyomon követjük az eseményeket. A konzuli szolgálatunk sürgősségi telefonszáma folyamatosan rendelkezésre áll a magyar állampolgárok számára
– közölte megkeresésünkre Paczolay Máté.
„A moszkvai támadások szörnyűek, és nehéz őket nyugodtan szemlélni” – kommentálta az eseményeket a Fehér Ház a Sky News tudósítása szerint.
John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója rendkívüli sajtótájékoztatón reagált a terrorcselekményre: azt mondta, hogy „szörnyűek és megrázóak” a támadásról készült felvételek, és együttérzését fejezte ki az áldozatok felé. Hozzátette: „nincs jele annak”, hogy Ukrajna vagy ukrán állampolgárok állnának a terrortámadás hátterében.
Julija Navalnaja, Alekszej Navalnij néhai ellenzéki politikus özvegye az X-en reagált a történtekre. Bejegyzésében rémalomnak nevezte a történteket, egyúttal részvétét fejezte ki az áldozatok családjainak, és sok erőt kívánt a sérülteknek.
Mindazokat, akik részt vettek ebben a bűncselekményben, meg kell találni, és bíróság elé kell állítani
– fogalmazott Julija Navalnaja.
Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki hivatal tanácsadója a Telegramon reagált a moszkvai terrotámadás hírére. Bejegyzésében leszögezte, hogy Ukrajnának semmi köze a Crocus City Hall bevásárlóközpontban lezajlott fegyveres merénylethez.
Az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatósága az eseményekkel kapcsolatban az Ukrajinszka Pravda cikke szerint azt közölte: a Moszkva külvárosában végrehajtott támadás „a Vlagyimir Putyin vezette rezsim szándékos provokációja”, amelyre a nemzetközi közösség már korábban figyelmeztetett.
Legutóbb tizenhárom éve, 2011. január 24-én történt terrortámadás Moszkvában. Akkor a város repülőterén hajtottak végre robbantásos merényletet, amelyben 35 ember vesztette életét.
A rendőrség akkor azt gyanította, hogy a domogyedovói robbantás mögött egy sztavropoli régióból származó férfinak lehetett köze, aki tagja volt a Nogaj Dzsama'át nevű, 2010 októberében felszámolt észak-kaukázusi iszlám fegyveres csoportnak.
Az Észak-Kaukázusból származó csoportok 2011-et megelőzően is hajtottak végre több hasonló támadást Oroszországban, köztük egy 2010-es kettős metrómerénylet is hozzájuk kötődik, a terrorakció negyven halálos áldozatot követelt.
Március elején az Egyesült Államok oroszországi nagykövetsége felszólította honfitársait, hogy a következő 48 órában kerüljék a nagyobb összejöveteleket az orosz fővárost célzó, szélsőségesek által elkövetett terrortámadások veszélye miatt.
A nagykövetség figyelemmel kíséri azokat a jelentéseket, amelyek szerint a szélsőségesek a közeljövőben nagy létszámú moszkvai rendezvényeket, köztük koncerteket terveznek megtámadni, ezért az amerikai állampolgároknak azt tanácsolják, hogy a következő 48 órában kerüljék a nagyszabású összejöveteleket
– írják az oldalukon.
Az amerikai állampolgároktól azt kérik, hogy kerüljék a tömeget, és figyeljék a helyi médiát a friss hírekért. A közleményben egyéb részleteket nem közöltek a lehetséges moszkvai terrortámadásokról.
Arról szintén beszámoltunk, hogy külföldi hírszerzési szolgálatok beloruszokat próbálnak toborozni az interneten oroszországi terrorakciókra.
„Idegen államok hírszerző szolgálatai – Ukrajna, Lengyelország hírszerzései – a mi állampolgárainkat használják bűncselekmények elkövetésére a Belarusz Köztársaság és jórészt az Oroszországi Föderáció területén is. Azokat a személyeket, akiket sikerül rávenniük bűncselekmények elkövetésére, az internet segítségével találják meg” – mondta egy belügyi tisztségviselő.
Mint mondta, a toborzást végzők meghatározott feladatokkal látják el ezeket az embereket, ami többnyire a létfontosságú infrastruktúra – így például vállalatok és vasútvonalak – elleni támadásokat jelenti.
(Borítókép: Az orosz mentőszolgálat járművei a lángoló Crocus City Hall koncerthelyszín közelében parkolnak egy lövöldözést követően Moszkva külvárosában Oroszország 2024. március 22. Fotó: Maxim Shemetov / Reuters)