Kivonták az izraeli csapatok jelentős részét a Gázai övezetből – jelentette Shiri Zsuzsa, az MTI tudósítója az izraeli hadsereg szóvivőjére hivatkozva.
A jelentés alapján az övezet déli részében mindössze egy dandárt hagytak, hogy megakadályozza a gázaiak visszatérését az övezet északi és középső részére. Néhány órával a csapatkivonás után öt rakétát lőttek ki a Gázai övezet déli részén fekvő Hán-Júnisz térségéből a határ túloldalán fekvő izraeli településekre.
A hadsereg tájékoztatója szerint a rakéták egy részét elfogta a Vaskupola légvédelmi rendszer, áldozatokról és anyagi kárról nem érkezett információ.
A csapatkivonás előtt Hán-Júnisz egyik lakónegyedében az izraeliek találtak még egy újabb Hamász-alagutat, melyben bunkereket és fegyverraktárakat tártak fel.
A csapatkivonási döntés nem egészen két nappal az után született, hogy Izrael Washington kérésére engedélyezte a humanitárius segélyek szállítását az asdódi kikötőből az övezet északnyugati csücskében fekvő erezi átkelőhely igénybevételével.
Izrael ugyanakkor továbbra is megakadályozza a közel 1,3 millió, az övezet északi részéből délre evakuált gázai hazatérését, északon mintegy 150-300 ezer olyan palesztin maradt, aki nem hagyta el otthonát.
Az IDF gázai haderejét nem először csökkentették. Az első ilyen cselekményre január közepén került sor, amikor a hadsereg bejelentette, hogy megszerezte az ellenőrzést a térség északi része fölött. Az izraeli túszok szabadon engedéséről és a tűzszünetről folytatott tárgyalásokért cserébe a Hamász az összes izraeli katona kivonását és a visszaköltözés engedélyezését követeli az északi és a középső részekbe.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izraelnek már csak egyetlen lépésre van szüksége a győzelemhez a Hamász elleni háborúban. Előrejelzését a kormány vasárnapi ülésének kezdetén közölte. Netanjahu kijelentette, hogy hogy már fél év eltelt a háború kezdete óta, az eddig elért eredmények pedig nagyszerűek. Utalt rá, hogy 133, a Gázai övezetbe hurcolt izraeli túsz még mindig fogságban van. Azok kiszabadítása viszont nem Izraeltől függ.
Nem Izrael, hanem a Hamász akadályozza a megállapodást
– hangoztatta az izraeli kormányfő. „Szélsőséges követeléseinek célja, hogy érintetlenül fennmaradjon a háború befejezésével. Hogy képes legyen túlélni, és talpra állni, veszélyeztetni állampolgárainkat és katonáinkat” – állapította meg.
Izrael szerint nem szabad engedni, az ugyanis azt eredményezné, hogy a Hamász a jövőben újra megkísérelné megismételni a hírhedt októberi támadást.
A behódolás a Hamász követeléseinek lehetővé tenné számára, hogy ígérete szerint újra és újra megpróbálja megismételni az október 7-i bűnöket. A Hamász azt reméli, hogy a kívülről és belülről érkező nyomás arra készteti Izraelt, hogy megadja magát ezeknek a szélsőséges követeléseknek. Ez nem fog megtörténni. Izrael kész az egyezségre, Izrael nem hajlandó megadni magát
– mondta Netanjahu.
Úgy látja, hogy Izraelben egységes az álláspont abban, hogy a győzelemig kell folytatni a harcot.
Az Izrael és Hamász közötti legújabb háború 2023. október 7-én vette kezdetét, miután fegyveres terroristák tucatjai hatoltak be izraeli településekre, ahol példátlan vérengzést hajtottak végre. Miközben ezernél is több embert mészároltak le a Hamász harcosai, húsz perc alatt 5000 rakétát lőttek ki Izraelre.
A harcok azóta is folynak, és ugyan a Hamász támadását követően szinte az egész világ elítélte a támadást, az izraeli válaszcsapásokat követően fordult a kocka, és egyre többen kritizálják Izraelt a konfliktus megtorlása miatt. Az elmúlt napokban minden eddiginél hangosabbak lettek az Izrael-ellenes hangok, miután a napokban hét humanitárius segélymunkás is életét vesztette Gázában az izraeli légicsapások következtében.