Olaf Scholz német kancellár pártja, a Németországi Szociáldemokrata Párt (SPD) egyik tagja arról beszélt, hogy német rakétarendszerekkel kell lezárni az ukrán légtér nyugati részét – írja az Unian.
A jelenlegi katonai helyzetben szükségesnek és felelősségteljesnek tartom a német légvédelmi rakétaerők NATO területére való telepítését, az ukrajnai határhoz, a Nyugat-Ukrajna feletti légtér védelme érdekében. Például a Patriot rendszerek segítségével
– mondta Joe Weingarten, az SPD védelmi szakértője, a Bundestag védelmi kérdésekkel foglalkozó bizottságának tagja a Spiegelnek adott interjújában.
Véleménye szerint Berlinnek „mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy Ukrajna ellenállhasson az orosz támadásoknak”. Különösen a Patriot Rzeszówból a lengyel–ukrán határra költöztetése növelné potenciálisan jelentős mértékben Nyugat-Ukrajna védelmét.
Weingarten kifejtette, hogy ehhez nem szükséges nyugati csapatokat állomásoztatni Ukrajnában. A NATO-országok és Ukrajna határán lévő légvédelmi rendszerek elláthatnák az ukrán légtér védelmét, mivel a Patriot hatótávolsága akár 100 kilométer is lehet.
„Ukrajna is védi a német szabadságot, most nem szabad feladnunk” – hangsúlyozta a politikus. Weingarten szerint Ukrajna nyugati szomszédainak együttműködési hajlandósága döntő fontosságú, de a politikus ötletét nem mindenki értékelte.
Az a vágy, hogy megvédjük Ukrajna légterét a NATO bevetésével, eltérést jelent attól az elvtől, hogy nem akarunk aktívan beavatkozni a háborúba
– mondta Rolf Mützenich, az SPD parlamenti frakcióvezetője.
Az említett kezdeményezés ráadásul még azok körében is szkepticizmusba ütközött, akik Kijev nagyobb katonai támogatását kérik.
Súlyos kétségeim vannak azzal kapcsolatban, hogy a nyugati légvédelmi rendszerek ukrán határon való elhelyezésére vonatkozó javaslat sok támogatóra talál-e. Kik lennének ezek?
– mondta Michael Roth, a Bundestag külügyi bizottságának vezetője.
Szerinte még az a német kezdeményezés sem járt sikerrel, hogy Patriot rakétákat szállítsanak Kijevbe. „Ezek a rendszerek konkrétan életeket menthetnek meg Ukrajnában. Európának azonban jelenleg nyilvánvalóan hiányzik az akarata vagy képessége az orosz imperializmus megállítására” – tette hozzá Roth.
A CDU parlamenti frakcióvezető-helyettese, Johann Vadeful is visszafogottságot kért. Szerinte a közvetlen beavatkozás harmadik országokat is a konfliktus feleivé tehet. Szerinte ez Németország számára elfogadhatatlan.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!